Основи монтажу електропроводки в домі

         

Монтаж електропроводки в домі – процес прокладки і правильного приєднання проводів, з метою створення розгалуженої системи електропостачання житлового будинку або квартири. Для того щоб змонтувати робочу електропроводку в будинку, необхідно зовсім небагато, а саме знати, що струм йде від фази до нуля через електроприлади підключені до відповідних провідників.

Розглянемо як виконати монтаж на прикладі приватного будинку (в квартирі, все те ж саме) Отже, по порядку.

Вибір матеріалу

Монтаж електропроводки в домі

Іноді може здатися, що це найпростіше, але варто зауважити, що саме правильний підбір перерізу проводів дасть вам гарантію, що ви не згорите. І при першому навантаженні ваші дроти теж не згорять.

Відповідно до сучасних стандартів, прокладка проводки в будинках і квартирах допускається мідними (алюмінієві заборонені) проводами перетином від 1,5 мм² до 6 мм², при цьому на силові розетки (ті, що живлять потужні електроприлади необхідно перетин дроту 4 або 6 мм ²), а на освітлення допускається перетин в 0,5 мм².

Основне призначення гнучкою гофрованої труби – забезпечення захисту і електробезпеки при прокладці проводки. Матеріал використовують при укладанні внутрішньої, зовнішньої проводки, а також для підключення слабострумового обладнання. Якщо ввести в пошукову систему запит Гофра для электромонтажа , то серед безлічі варіантів пропонуємо придбати трубу гофровану за ціною, вигідною для оптових і роздрібних покупців на сайті компанії “МИР ЭЛЕКТРИКИ”.

Марки найбільш використовуваних проводів ВВГ (жорсткий дріт, в якому кожен провід складається з однієї цільної жили) і ПУГНП (м’який, дроти якого складаються з декількох жилок). Марка будь-якого проводу в електромагазінах вказує також на число жил (напр. ВВГ 3 * 2,5, вказує що це просто жорсткий мідний дріт, що складається з трьох жил, які мають перетин 2,5 мм² (на лексиконі електриків, «2,5 квадрата») . Зручніше брати дроти марки ПУГНП, так як вони м’які і легше монтуються. Необхідно враховувати, що м’які дроти можна використовувати тільки при наявності легкого доступу до них (в кабель-каналах).

З іншого матеріалу вам знадобляться:

 • розподільні коробки;
 • розетки;
 • вимикачі (вони можуть бути як врізні, так і накладні);
 • клемні колодки (стискання, так як скручування заборонені і вважаються небезпечними);
 • електричний щиток (якщо вмонтовуєте в будинку / в квартирі / на вулиці, якщо монтаж на сходовому майданчику, він не потрібен);
 • підставка для електролічильника (якщо щит не передбачає його розміщення всередині себе);
 • вуличні зажими (ті що з’єднують дроти що йдуть від опори ЛЕП до будинку і провід йде в будинок на лічильник), такі зажими вам будуть не потрібні якщо ви монтуєте в квартирі.

Крім цього вам знадобиться монтажний інструмент:

 • пасатижі;
 • бокорізи;
 • ніж (можна використовувати канцелярський);
 • молоток, дриль та інше.

Якщо ви плануєте прокладати відкриту проводку (рекомендується в дерев’яних будинках), можна використовувати електротехнічні короби (кабель-канали), які добре виглядають і гофру, для монтажу на вулиці.

Важливо знати: більшість видів проводів мають жили з ізоляцією різних кольорів, які використовують для полегшення монтажу. В однофазної системі (на 220 В):

 • Коричневий, чорний, білий, червоний, сірий дроти в двох / трьох-жильному використовуються в якості фазного провідника;
 • Блакитний використовуються в якості нульового робочого проводу;
 • Жовто-зелений використовується як провідник захисного заземлення.

Трохи термінів

Щоб не губитися тут наведено список деяких термінів які використовують електрики:

Підвідний кабель – провід йде від опори ЛЕП (в народі «від стовпа») до приватних будинків і котеджів. У багатоквартирні будинки він підводиться під землею.

Лінія введення – кабель / провід йде від ізоляторів на будинку до електролічильників, який найчастіше розташовується в будинку. Для лінії введення частіше використовується мідний кабель ВВГ 2 * 6 або ВВГ 3 * 6 або більшого перетину.

Проведення електрики в домі

З чого почати

Якщо ваш будинок новий, то починати треба з прокладки проводки в будинку, закінчуючи щитком. При заміні старої проводки, все робиться аналогічно.

Для того щоб почати, потрібно приблизно уявити де ви будете розміщувати розетки і вимикачі, а також розподільні коробки та як будете прокладати дроти. Накресліть схему, де і що ви будете розміщувати. Після цього поставте в намічених місцях розподільні коробки і електрощит з автоматами, пам’ятайте проводку починати треба монтувати зверху.

Якщо у вас є стара проводка в будинку (в квартирах вона зазвичай прихована в стіні, і її спочатку треба промацати за допомогою дистанційного індикатора напруги, якщо тільки ви не плануєте прокласти зовнішню проводку), то ви можете акуратно відкріпити від її від стіни не пошкодивши, щоб вона не заважала вам монтувати нову, таким чином, вам знадобиться відключати весь будинок тільки на завершальній фазі (хоча деякі кімнати можливо доведеться відключати в ході монтажу). Після установки коробок і щита, прокладіть і заведіть в коробки і щит проводи, які не ще не під’єднані.

Основна робота

Розстановка коробок і протягування проводів

У правилах установок коробок немає нічого складного, вони розміщуються найчастіше над розетками та вимикачами, тому що саме там йдуть приєднання проводів. Після розстановки коробок, необхідно протягнути дроти і завести їх в коробки, попередньо зачистити від ізоляції не менше ніж на 3 см.

Якщо ви плануєте розділити проводку по автоматам (автоматичні вимикачі), то повинні врахувати, що від щита з лічильником і автоматами (пробки зараз практично ніде не використовуються), кожен провід живлення повинен йти безпосередньо в ту частину будинку, яку ви хочете живити від нього.

Як виглядає електричний розподільний щит

Розгалуження, саме по собі, розподіляє загальне навантаження на окремі гілки проводки, що підвищує безпеку в зв’язку падінням ризику перевантаження на окремому дроті (група). Найчастіше на окремі автомати ставлять: силову розетку на кухню разом, одна на передпокій з санвузлом, по дві на кімнати і вуличне освітлення (вкл. коридор або веранду).

Для прокладки проводки використовуйте мідні дроти перетином не менше 1,5 мм ², а якщо плануєте грітися електрикою, то не менше 2,5 мм ². Відводи на вимикачі і люстри від коробок, можете робити з проводів перетином 1 мм ².

Установка і підключення розеток і вимикачів

Установка вимикачів і розеток зазвичай проводиться нижче розподільних коробок (дроти на кінцеві розетки ведуться уздовж стелі і спускаються без коробок).

Підключення розеток досить просте, там є 2 затиски для проводів (якщо із заземленням, то 3), просто підключаєте відповідно до кольорів (кольори проводу ВВГ 3 * 2,5 і ПУГНП 3 * 2,5), червоний і блакитний з боків, а заземлюючий (жовтий із зеленою смужкою), на заземлення. Там важко помилитися.

Підключення розеток в квартирі своїми руками

З вимикачами трохи важче, там часто верх від низу не відрізниш (в простому одинарному). У звичайному одинарному вимикачів два стискання, для вхідної фази і вихідної (стандарт, щоб при вимкненому вимикачі, напруги не було на люстрі взагалі). З подвійними і потрійними простіше: там вихідні стискання згруповані на одній стороні, а затиск для вхідного проводу на іншій.

Важливо: після приєднання проводів в розетках і вимикачах, не закривайте їх до закінчення монтажу та перевірки працездатності системи.

Збір коробок

Принципово, складанням коробок називають, процес приєднання проводів, заведених в них, від щита, розеток, вимикачів і т.д.

Підключення розетки

У підключенні розетки до мережі, немає нічого складного. Всього в таку коробку входять три дроти: вхідний зі сторони розподільного щита, прохідний, і той що йде на розетку. Складання просте: вибираєте по жилі від кожного з проводів, скручуйте їх, одягаєте зажимну колодку і затягуєте викруткою, те ж саме робите з іншими. Якщо у вас трижильний провід, то буде три під’єднання (скручування із зажимами), якщо двожильний, то два.

Підключення вимикача і виведення проводу до люстри

Так само великих труднощів не являє собою підключення системи освітлення.

 • Спочатку беремо вхідний від щита фазний провід (за замовчуванням червоний) і з’єднуємо його з тим, що йде на вимикач (якщо є вхідний та вихідний провід, що йде на живлення інших кімнат / розеток, то і його потрібно включити в це з’єднання).
 • Другий провід йде від вимикача (а також і інші, якщо вимикач подвійний або потрійний), в ланцюзі є фазним і його потрібно під’єднати до фазного проводу (проводів), що йде на люстру.
 • Потім беремо нульовий провід (Стандарт Блакитний), і з’єднуємо його з нульовим проводом, що йде від люстри, і, якщо є провід на інші кімнати / розетки, включити і його нульовий провід в з’єднання.
  Якщо є ще й заземлюючі проводи, то їх треба просто з’єднати разом (від люстри, від щита і прохідного, якщо він є).

Включити розетку в цю схему нескладно, для цього потрібно в з’єднання в яких беруть участь фазний і нульовий дроти від щита, включити і фазний і нульовий від розетки. Заземляючий з’єднати з іншими цього типу.

(Visited 706 times, 1 visits today)