Ремонт унітазу своїми руками: поради та порядок робіт

         

Поломка сантехніки трапляється в кожній квартирі, таку несправність потрібно ліквідувати швидко, адже є ризик затоплення сусідів знизу. На щастя конструкція унітазу настільки проста, що впоратися з проблемою можна самостійно, не викликаючи бригаду аварійної служби. Як же ремонтують унітаз своїми руками? Розглянемо причини найбільш частих поломок і кроки по їх усуненню.

Будова унітазу

Щоб правильно знайти несправність і виконати ремонт або заміну унітазу, потрібно вивчити будову і схему роботи унітазу, визначити замінні деталі і вузли. Елементи унітазу: чаша фіксується до підлоги або стіни, зверху кріпляться сидіння та кришка, яка закривається механічно або за допомогою мікроліфта; вода з чаші йде в випускну трубу, яка з’єднується з каналізацією спеціальним манжетом; бачок, який заповнюється водою для промивання чаші і може кріпитися як на підставці зверху чаші, так і ховатися в стіну.

Схематичне зображення будови туалету

Встановлена ​​в зливному бачку фурнітура може бути розташована в двох місцях:

  • гнучкий шланг, який приєднується збоку;
  • підведення води здійснюється знизу.

Фурнітура бачка складається з наступних деталей: спусковий механізм, приводиться в дію однією або двома кнопками зливу, які випускають 3 або 6 л води і дозволяють регулювати витрату; впускний клапан, через який відбувається наповнення бачка, поплавок з’єднаний із замикаючим клапаном, він перекриває воду при досягненні верхнього рівня; гумові ущільнювачі, які забезпечують повну герметичність системи.

Зливний бачок унітазу захований у ніші стіни

Зливний бачок унітазу складається з декількох елементів. До підлоги або стіни унітаз кріпиться болтами, інсталюється на спеціальний каркас, вбудований в стіну. В цьому випадку вода надходить в чашу з бачка по сполучній трубі. Зливний бак захований в стіну, а для вільного доступу при необхідності робиться фальш-панель або дверцята, замаскована під загальну обробку. Зовні видно тільки кнопки або важелі для зливу.

З усуненням неполадок чаші і зливного механізму краще не затягувати, а перед роботою необхідно перекрити воду, повернувши впускний вентиль, підготувати необхідні матеріали та інструменти:

  • рожково-накидні ключі;
  • викрутка;
  • фумлента;
  • силіконовий герметик;
  • плоскогубці або пасатижі.

Найбільш часті поломки унітазу: витік води, шум, постійний злив; не набирається вода в бачок; не працює запірна арматура; поломка мікроліфта; не працюють кнопки зливу; кнопки натискаються, але змив не відбувається. Ці неполадки легко усунути, замінивши комплектуючі, які зламалися, важливо зробити правильну діагностику.

Несправності з бачком

Кришка бачка зроблена з кераміки або санфаянса тендітна і важка. Для попереднього огляду потрібно обережно зняти кришку, щоб виявити несправні деталі. Якщо вода постійно набирається в бачок, то міняти потрібно зношений впускний клапан. Якщо в чашу весь час потихеньку витікає вода, то причина в несправності зливної арматури. Якщо взагалі не набирається вода, то, можливо, забився впускний шланг або з’єднувальний патрубок. Причина протікання криється в зносі ущільнюючих прокладок і порушення герметичності.

Як виправити несправності з бачком унітазу

Регулювання обсягу води

Рівень води в бачку, при досягненні якого включається замикаючий клапан, визначається і регулюється за допомогою спеціального поплавкового датчика, який можна виставити і налаштувати за бажанням. У радянські часи поплавок тримався на товстому дроті, який можна було просто зігнути, щоб води набиралося менше.

Відрегулювати обсяг води в бачку можна за допомогою поплавкового датчика. В сучасних моделях поплавок регулюється за допомогою гвинта або рухається по напрямних вниз. Відрегулювати обсяг води можна зсунувши спеціальний обмежувач вгору або вниз Якщо унітаз куплений недавно, то, швидше за все, вода підведена знизу, в таких моделях впускний мембранний клапан знаходиться всередині спеціальної трубки в бачку.

Відрегулювати обсяг води можна, пересунувши переливну трубку, яка знаходиться в середині механізму. Для цього спочатку її піднімають на самий верх і дочекавшись набору повного бачка встановлюють на висоту приблизно 0,5 см над рівнем води.

Чому не набирається вода в бачок

Усунення цієї неполадки займе менше години, спочатку наберіть воду у відро  з крана і вилийте в чашу. Ось порядок роботи: Перекрити впускний вентиль, відкрутити кнопку, зняти кришку бака, від’єднати шланг і оглянути. Він може забиватися через низьку якість водопровідної води, чи через іржу. Прочистити шланг і патрубок тонким цвяхом або тросом. Якщо через патрубок вода надходить вільно, то причина криється в зливний арматурі, про неполадку свідчать іржаві патьоки на стінах унітазу, вони показують, що прокладки протікають. При необхідності замінити запірний механізм.

Що робити якщо не набирається вода в бачок унітазу

Постійний струм води

Зворотня проблема, коли вода постійно тече в бачок, вимагає заміни зливного клапана, якщо він протікає. Можливо, стався перекіс поплавка, тут потрібно просто повернути поплавок в робоче положення. Купити новий клапан можна в магазині сантехніки, коштує він в межах 150 грн.

Послідовність дій при заміні зливного клапана:

Перекрити впускний вентиль, викрутити кнопки зливу, відкрити кришку і злити воду з бачка.
Відкрутити фасонний патрубок від шланга і клапана. Відключити важіль і викрутити фіксатори, зняти клапан. Поставити новий клапан, закрутити гайки, під’єднати важіль. З’єднати герметично патрубок і шланг з клапаном, відкрити вентиль і перевірити, як надходить вода, поплавець виставити в робоче положення.  Якщо напір у водопроводі дуже сильний, то навіть при справних деталях буде незначний витік.

Шум при наповненні бачка

Проблема підвищеного рівня шуму або сторонніх звуків, наприклад, писку, свисту або плескоту, дзюрчання, обумовлена ​​можливим від’єднанням внутрішньої трубки подачі води. Для вирішення цієї поломки потрібно знову під’єднати трубку до штуцера. Також причиною може бути засмічення фільтра, особливо якщо свист супроводжується повільним набором води в бак. Порядок очищення фільтра: Перекрити воду, зняти кнопки і кришку бачка. Відкрутити затискну гайку, фіксуючу фільтр під поплавком, вийняти його. Промити чистою водою фільтр і впускний клапан.

Як ремонтують унітаз своїми руками

Усунення внутрішнього і зовнішнього витоку води

Ця проблема найнебезпечніша. В кращому випадку вона загрожує величезними витратами на комунальні послуги, а в гіршому — затопленням сусідів і своєї квартири. Якщо вода тече на підлогу, то діяти треба швидко. Найбільш уразливі місця — це з’єднання, в яких порушена герметичність. У компактних унітазах бачок встановлюється зверху чаші, між якими є прокладка з гуми. Згодом прокладка руйнується і виникає витік води. Причиною може бути неякісна установка унітазу.

Заміна прокладки: Вимкнути вентиль, що підводить воду до бака, злити і висушити бачок ганчіркою. Ключем відкрутити шланг подачі від патрубка. Викрутити гвинти кріплення бачка на поличці унітазу. Підняти бак і поміняти прокладку, зібрати всі деталі, промазати місце з’єднання силіконовим герметиком і зробити пробний пуск води для перевірки герметичності.

Витік може виникнути і в місці з’єднання випускного манжету з каналізаційною трубою. Причина в неправильній установці унітазу, рухомому кріпленні, яке руйнує герметичний шар або в зносі елементу ущільнювача. В цьому випадку потрібно зробити якісне кріплення унітазу до підлоги і замінити прокладку. Додатково промазати з’єднання силіконовим герметиком.
Якщо вода перетікає через верх бачка, то проблема в відкритому запірному клапані. Вирішується вона регулюванням поплавка або заміною запірного механізму.

Усунення проблем з кнопками

Кнопки кріпляться спеціальними тягами до важеля запірного механізму, при натисканні спускний клапан піднімається, і зливний отвір відкривається, відбувається спуск води. При виникненні несправності в роботі кнопок вони або провалюються при натисканні, або залипають і не спускають воду. Знайти запасні деталі окремо буде досить складно, тому найкращим виходом стане заміна всього кнопкового механізму. Зняти декоративне кільце на кришці унітазу або викрутити його, прибрати кришку, від’єднати кнопковий механізм від зливного клапана. Встановити новий механізм і закрити кришку бачка, зафіксувати кнопки.

Несправності в роботі кнопок туалету

Ремонт (заміна) мікроліфта

Мікроліфт плавно опускає сидіння і кришку унітазу, без зайвого шуму і ризику відколів і тріщин. Працює мікроліфт за принципом дверного доводчика, пристрій може бути гранично простим, так і з датчиками присутності і дистанційним керуванням. Шарнірний механізм з пружиною і штоком може розбиратися, а поршневий з циліндрами — нерозбірний. До поломки може привести некоректне застосування або знос від тривалого використання, найчастіше мікроліфт ламається при різкому закритті кришки «за звичкою», в цьому випадку кришка або падає, або закривається ривками.

При серйозній поломці унітазу краще поміняти всю кришку з сидінням і ліфтом: Капнути трохи технічного масла на болти в разі їх закоксованность. Відкрутити, а якщо різьблення сильно засмітилася, то зрізати ножівкою по металу. Встановити нове сидіння, зіставити отвори з пазами в поличці, всунути кріпильні елементи. Відрегулювати положення кришки, порухати його вперед і назад, затягнути гайки з обережністю, щоб не пошкодити різьблення болтів.

Встановити нове сидіння для унітазу

Найпростіший збій, який можна усунути своїми руками — протяжний скрип при русі кришки означає, що потрібно нанести мастило на рухливі елементи механізму. Якщо зламалися кріпильні болти, то їх треба замінити: Відкрутити гайки, які фіксують болти з тильного боку і кріплять задню частину кришки унітазу з мікроліфтом. Зняти несправні і встановити нові болти, зібрати систему в зворотній послідовності, гайки накручувати обережно, можна підкласти м’які гумові шайби.

Підтягнути розбовталися опори можна так: Зняти декоративні ковпачки на ніжках кріплення. Відкрити кришку і сидіння і обережно підняти вгору, зняти з кріплень. Пересунути кріплення в потрібне положення і підтягнути гайки або гвинти, механізм доводчика чіпати не треба, потім встановити кришку на місце.

Заміна запірної арматури

Що вийшов з ладу запірний механізм рекомендується міняти повністю, коштує він трохи, треба лише вибрати ідентичний в магазині. Порядок роботи: Перед установкою необхідно виставити запірний клапан по висоті, порівнявши його з поламаним. Якщо висота стержня достатня, тоді і кнопка зливу буде працювати справно. З боків розташовані дві напрямні планки з розподілами, їх треба опустити або підняти на бажану висоту. Для демонтажу клапан треба просто вийняти з затискачів. Новий клапан встановити і заклацнути в затискачі.

Висновок

Конструкція унітазу нескладна, більшість несправностей можна ліквідувати самостійно, а запчастини коштують недорого. В ексклюзивних моделях використовуються нерозбірні механізми, ремонт таких унітазів з додатковими опціями краще довірити фахівцям.

(Visited 4 364 times, 1 visits today)