Що вибрати: ламінат чи лінолеум?

         

Довгий час на ринку підлогових покриттів беззаперечно панував лінолеум. Але кілька років тому у нього з’явився серйозний конкурент — ламінат. Широка рекламна кампанія з усіх боків вихваляла нове рішення в оздобленні, сміливо відносячи його до покриттів преміум-класу і впевнено посуваючи лінолеум в тінь. Сьогодні, коли пристрасті вщухли, покупець має можливість оцінити переваги та недоліки кожного з варіантів, щоб зробити єдиний правильний вибір: ламінат або фірмовий лінолеум.

При проведенні ремонту часто виникає питання, що краще — ламінат або лінолеум в квартирі? Однозначної відповіді не існує, оскільки кожен з матеріалів має кілька категорій, що істотно відрізняються за основними експлуатаційними характеристиками. Крім того, вибір багато в чому визначається особливостями приміщення — відвідуваністю, вологістю, потребою в санобробці, ймовірністю механічних пошкоджень і т.п. Існує і ще один нюанс — деякі властивості підлогових покриттів залежать від укладання — якості її виконання, використання підкладки та ін.

Як вибрати ламінат для квартири і який ламінат краще

Лінолеум: класика для підлоги в новому виконанні

Лінолеум — рулонне покриття для підлоги, основними перевагами якого є вологостійкість і водонепроникність. Такий матеріал не тільки легко переносить вологе прибирання, в тому числі, і з застосуванням миючих засобів, а й (за умови правильного укладання) здатний затримати пролиту в аварійних випадках воду в невеликих кількостях.

ПЛИТА OSB-3 8мм служить чорновим вирівнюванням поверхні підлоги під укладку лінолеуму.  Використання даної плити пояснюється її експлуатаційними характеристиками, в тому числі міцність і зносостійкість. Властивості, якими володіє лист ОСБ 8 обумовлені особливою технологією виробництва. Деревна тріска плоскої форми з’єднується воєдино синтетичною водостійкою смолою, спресовується під високим тиском і температурою, що в результаті забезпечує відмінну фіксацію і збереження належної форми протягом усього експлуатаційного періоду.

Лінолеум вражає розмаїттям колірних і фактурних рішень, пропонуючи оздоблення під будь-який інтер’єрний стиль. Варіативність товщини дозволяє підібрати покриття з урахуванням інтенсивності експлуатації приміщення. Різна товщина рулонів дає можливість виконати швидку безшовну укладку. Це підлогове покриття не ковзає, легко переносить часте вологе прибирання, а також відрізняється непоганою тепло- і звукоізоляцією, сприяючи створенню в будинку комфортної обстановки.

Але у лінолеуму є і недоліки. Відносно м’яка структура покриття вкрай чутлива до великого вагового навантаження та до різких температурних перепадів, внаслідок яких покриття стає крихким і втрачає міцність. Ходіння по лінолеуму у взутті на підборах обов’язково залишить на покритті сліди. А випадкова пляма, що не прибрана вчасно надійно вбереться в поверхню покриття.

Лінолеум в інтер’єрі під ламінат

Матеріали для виготовлення лінолеуму

Багато в чому якості та характеристики лінолеуму визначаються його типом. Натуральний лінолеум настільки відрізняється від інших видів за складом, характеристиками і ціною, що все частіше його виділяють в окрему категорію підлогових покриттів і називають мармолеум. На джутовій основі мармолеума виконується покриття тільки з натуральних компонентів — крейди і деревної муки, пов’язаних окисленою лляною олією і смолами, а малюнок виконується за допомогою природних барвників.

Через високу ціну мармолеум слід виключити з порівняльного аналізу, метою якого є визначити, що краще, лінолеум або ламінат в будинку. Покриття з нітроцелюлози відрізняються пластичністю і високою міцністю при невеликій товщині. Проте, нітроцелюлозний лінолеум не рекомендований до застосування через високу горючість матеріалу.

Лінолеум з гліфталю (особливого сорту пластмаси) випускається на тканинній основі і тому відрізняється підвищеною тепло- і звукоізоляцією. В процесі експлуатації деформується — витягується по ширині і «вмощується» по довжині.

Лінолеум з гуми найбільш вологостійкий і еластичний, завдяки чому може легко укладатися на нерівну основу. У домашніх умовах не застосовується, оскільки має високу токсичність.

ПВХ-лінолеум — найбільш поширений вид, який використовується для комерційних приміщень, кімнат в квартирах і будинках, тому в подальшому будуть розглядатися властивості і призначення саме цього типу підлогового покриття.

Лінолеум з полівінілхлориду може з часом трохи «сідати». Випускається такий матеріал безосновним або на тканинній, чи спіненій основі.

Ламінат. Переваги та недоліки

Ламінат іноді називають натуральним матеріалом через присутність в його складі целюлозних (деревних) волокон, однак, таке твердження не цілком вірно, адже сполучним компонентом для них служить полімерна смола. По суті, основою ламінату є пресований оргалит (точніше — МДФ або ХДФ), а в цілому матеріал є багатошаровим — основа з двох сторін покривається захисними шарами. З тильного боку полімерний шар або крафт-папір з фенольною пропиткою захищає в основному від вологи, а зовнішня (лицьова) поверхня має багатофункціональне покриття з акрилової або меламінової смоли, яке частково запобігає впливу вологи (допускається витирати ламінат вологою ганчіркою, але при прямому контакті з водою покриття псується) і захищає від механічних пошкоджень.

Висока зносостійкість, здатність тривалий час зберігати первинний зовнішній вигляд, гарантовано якісне укладання — все це можна сміливо сказати про ламінат. Ніяких плям, вм’ятин чи тріщин від падіння важких предметів і жодних слідів від ніжок корпусних меблів. Рівну поверхню не зіпсує яскраве сонячне світло або подряпини від гострих предметів.

Ламінат — блочне підлогове покриття (на відміну від рулонного лінолеуму), яке монтується з невеликих «дощечок». Найбільш поширений ламінат, у якого торці всіх елементів являють собою клікові засувки. Укладання такого покриття максимально спрощена процедура, хоча деякі називають недоліком ламінату наявність невеликих проміжків між блоками, в які може потрапити волога.

До очевидних переваг ламінату цього типу слід віднести можливість створення «плаваючого» покриття, що не має жорсткого зчеплення з базовою основою підлоги по всій поверхні. Рідше зустрічаються клейові ламінати, їх укладання складніше. Через жорстке з’єднання з поверхнею підлоги можуть виникнути тріщини від теплової деформації, якщо в приміщенні буде різко змінюватися температура, але зазори між дошками ламіната при правильному укладанні непроникні для вологи. Дуже рідко зустрічається шпунтовий ламінат з характерним рельєфом торцевих сторін.

Ламінат в інтер'єрі вітальні

Ламінат в інтер’єрі вітальні

Але у цього матеріалу є і недоліки. Ламінат важко переносить часте вологе прибирання, яке може стати причиною розбухання внутрішньої структури матеріалу. Покриття цього типу будь-якого класу коробляться, деформуються і не підлягають відновленню. Крім того, можливе потьмяніння поверхні планок в самих прохідних місцях, що надає підлозі частково зношеного вигляду. При попаданні вологи можна замінити пошкоджені елементи ламінату, причому для покриття в якого з’єднання клікове досить буде розібрати пошкоджену ділянку, а «посаджені» на клей дошки доведеться вирізати лобзиком.

Що ж вибрати: ламінат чи лінолеум?

Відповідь проста: вибирайте високоякісне покриття з урахуванням умов його експлуатації. Це — найкраще рішення для сучасного оздоблення, що робить ставку на довговічність і естетику. Питання, що краще постелити: ламінат або лінолеум, вирішується для конкретного приміщення, наприклад, для кухні з підвищеною вологістю ламінат виявиться не кращим рішенням. При прийнятті рішення про те, що краще вибрати, ламінат або лінолеум в квартирі, слід пам’ятати, що рулонний матеріал виглядає дещо простіше і не може достовірно імітувати дерево, навіть якщо на нього нанесений відповідний малюнок.

Порівняння матеріалів за основними параметрами

Що краще постелити на підлогу — ламінат або лінолеум, вирішують з урахуванням вимог до конкретного приміщення. У виборі допоможе порівняння підлогових покриттів по найбільш значимих параметрах.

Ізоляційні якості

Тепло- та звукоізоляційні властивості покриттів обох видів визначаються в більшості випадків характеристиками підкладки. Що тепліше — ламінат або лінолеум — багато в чому залежить від матеріалу і товщини.

Важливо пам’ятати, що для лінолеуму підкладка є доповненням, використання якого залежить від бажання власника приміщення, а для ламінату вона — обов’язковий елемент при укладанні покриття. Серед різних сортів лінолеуму найтеплішими є ті, що мають щільну тканинну або повстяну основу.

Лінолеум за рахунок своєї пластичності краще поглинає звуки, особливо це стосується матеріалу з м’якою основою, в той час як ходьба по ламінату у взутті з твердою підошвою або на підборах може бути чутна по всій квартирі. Але тут знову ж таки на допомогу ламінату приходить якісна підкладка, яка служить відмінним звукоізолятором.

Екологічність

Що екологічніше — ламінат або лінолеум? Обидва покриття (з урахуванням того, що з усього розмаїття варіантів лінолеуму обраний ПВХ-матеріал) не виділяють токсичних речовин при експлуатації. При порівнянні екологічності часто згадують складність утилізації лінолеуму, який горить з утворенням різкого запаху і виділенням шкідливих речовин. Однак, з огляду на те, що самостійно утилізувати зняте покриття власникам будинків і квартир доводиться вкрай рідко, можна вважати цей недолік не найзначнішим.

Транспортування

Транспортування упакованих в компактні блоки дощечок ламінату значно простіше — їх можна перевозити в особистому автомобілі і піднімати на поверх в ліфті. Рулони лінолеуму мають великі розміри (ширина рулону може досягати 5 м) і важать багато, тому для їх доставки на об’єкт може знадобитися вантажний транспорт, а в звичайний пасажирський ліфт такої рулон може і не поміститися.

Укладання і ремонт

Укладання лінолеуму і ламінату досить проста процедура і для отримання високої якості покриття домашньому майстру досить точно виконувати інструкції. Але все ж збірка ламінатної підлоги вимагає більш відповідального підходу. Настилання рулонного матеріалу вимагає менше часу в порівнянні зі складанням покриття з дощечок, хоча для цього буде потрібно використання клейового складу або двостороннього скотча.

У той же час, для збирання покриття підлоги з ламінату підлога повинна бути максимально рівною, в зв’язку з чим можливе його попереднє вирівнювання за допомогою спеціальних будівельних сумішей. Ламінат є більш ремонтопридатним матеріалом, при необхідності таку підлогу можна частково розібрати і деякі з дощок замінити на нові. Також, дрібні сколи та тріщини на панелях відмінно затираються за допомогою спеціальних ремонтних паст. Лінолеум ж таким чином відремонтувати не вдасться і його доведеться міняти повністю, а він більше схильний до подряпин і інших подібних ушкоджень.

Вологостійкість

Одна з найбільш істотних відмінностей покриттів — ламінат погано переносить вологість, а лінолеум не змінює своїх якостей навіть при попаданні великої кількості води. Хоча тут треба відзначити, що існують і вологостійкі моделі ламінату.

Зовнішній вигляд і особливості експлуатації

Незважаючи на нові технології, рулонний матеріал виглядає не настільки презентабельно і не може достовірно імітувати натуральне дерево, хоча імітація інших матеріалів лінолеуму вдається дуже добре.

Говорячи про особливості використання, потрібно відзначити, що важкі меблі і каблуки можуть залишати на лінолеумі сліди, тоді як ламінат є більш міцним в цьому відношенні матеріалом. Догляд за ламінатом повинен виключати миття підлоги мокрою ганчіркою (можна використовувати добре віджату вологу ганчірку або швабру), в той час як для догляду за лінолеумом подібних обмежень немає.

З урахуванням всіх переваг і недоліків найчастіше рекомендують в домашніх умовах лінолеум вибирати для приміщень, де на покриття може потрапити вода, до того ж надмірна вологість може бути присутнім в повітрі санвузлів, кухні, чи балконів. Передпокій доводиться часто мити. Тому тут також вдалим виявиться вибір лінолеуму.

Укладання лінолеуму в коморі виправдана економічністю і простотою монтажу покриття. У дитячих кімнатах, їдальнях, віталень, спальнях ламінат буде виглядати відмінно і збереже свою довговічність. І наостанок, кажучи про вартість, зазначимо, що при виборі між ламінатом і лінолеумом середньої цінової категорії, за ціною виграє лінолуем і різниця в ціні може відрізнятися в два рази.

(Visited 580 times, 1 visits today)