Способи та схеми підключення прохідних вимикачів

         

У кожному будинку освітлення є одним з найважливіших ресурсів. При ремонті або будівництві будинку деякі створюють управління освітленням з двох місць. Це можна зробити, використовуючи прохідний вимикач. В результаті буде можливість керувати світлом, тобто включати і виключати його з двох різних точок. Якщо встановлювати звичайні, то управління буде тільки з однієї точки. У великих котеджах включення і відключення світла в декількох місцях дуже необхідне. Але як зробити прохідний вимикач так, щоб він був зручний і справно працював?

Освітлення важлива частина в будь-якому будинку

Освітлення важлива частина в будь-якому будинку

Що таке прохідний вимикач

Прохідний вимикач, на відміну від звичайного, має механізм перемикання між декількома контактами. Він не розриває електричний ланцюг подачі живлення, а може перемикати з одного ланцюга на інший. Якщо ви використовуєте прилад з двома клавішами, то контактів буде шість. Кожна з клавіш не залежить одна від одної.

Наявність такого управління освітленням є дуже важливим. Приміром, в приміщенні є великий коридор. Щоб пройти його в темний час доби, потрібно включити світло. Включивши на початку коридору світло, вам потрібно за собою його відключити. Але ви ж не будете повертатися на початок коридору, щоб вимкнути світло, тоді в будь-якому випадку вам доведеться йти в темряві — замкнуте коло. Маючи два прилади управління світлом: і спочатку, і в кінці, ви зможете управляти з усією зручністю.

Різновиди вимикачів:

 • Одноклавішний з підсвічуванням або без нього
 • Двоклавішні без підсвічування та з підсвічуванням
 • Трьохклавішні
 • Накладні
 • Вбудовані
 • Проміжні.
Види вимикачів

Є багато різновидів вимикачів

Важливо те, що проміжні виключателі можуть використовуватися разом з двома прохідними. Вони бувають тільки одноклавішними і без вбудованого підсвічування. За допомогою проміжних перемикачів, яких встановити в будинку можна дуже багато, ви будете керувати світлом в декількох місцях з однієї точки.

Для чого потрібні такі перемикачі

Встановлюються:

 • На сходах
 • У коридорах
 • На дачних ділянках
 • У спальнях.

Де б ви не встановлювали такий спосіб освітлення, потрібно уважно слідувати схемі підключення.

Установка перемикачів

Монтаж вимикача

Монтаж вимикача

Перш ніж зробити покупку цієї важливої речі, потрібно знати кілька моментів:

 • Яка сила напруги мережі живлення в будинку
 • Скільки знаходиться джерел світла
 • Яке в будинку існує розташування світильників: послідовне або паралельне.

Важливо вибирати такі прилади, які мають позитивні відгуки у користувачів. Фірми-виробники повинні бути відомими, які існують вже якийсь час. Враховуючи ці поради, ви зможете придбати такий якісний вимикач, що він прослужить вам не один рік.

Схема підключення прохідного вимикача включає в себе два прилади. Кожен з них має два положення перемикання і три контакти. Перемикання повинно бути перекидним, тобто один контакт загальний для двох інших контактів. Завдяки цьому три контакти відразу повністю замкнутися не зможуть.

Схема підключення прохідних перемикачів

Схеми можуть бути різними, вони залежать від того, у скількох місцях буде вироблятися підключення і управління. Наприклад:

 • З двох місць (в такій схемі потрібно тільки два прохідних одноклавішних вимикача для двох напрямків);
 • З трьох місць (тут потрібно стільки ж вимикачів, як і в першому випадку, але, крім цього, без перехресного не обійтися, такі прилади спеціально створені для того, щоб здійснювати управління одним світильником з трьох або більше точок). Щоб зробити перехресний перемикач самостійно, потрібно взяти двоклавішний прохідний вимикач, поставити дві перемички, склеїти клавіші за допомогою клею або поставити одну нову клавішу;
 • З чотирьох або більше місць (сам принцип майже не відрізняється від схеми для трьох точок, тільки тут додається у всю електричну ланцюг ще перехресний прилад, таким чином, чим більше місць керування освітленням, тим більше потрібно їх ставити).
Схема підключення перехресного вимикача

Схема підключення перехресного вимикача

Крім того, що можна використовувати перехресний вимикач, також досвідчені електрики встановлюють спеціальне реле. Його ставлять в електрощит таким чином, як і звичайний автомат живлення. До такого реле підводиться кілька десятків кнопок, які встановлюються без фіксації, на силові контакти підключають лампу.

Відмінність перехресних перемикачів від реле

Досвідчені електрики помітили кілька недоліків використання перехресних приладів. Наприклад:

 • На схемі не зовсім зрозуміло становище самого перемикача в період, коли світло не горить. Приміром, в звичайному вимикачі добре видно, коли він включений або відключений, все залежить від того, в якому він стані знаходиться: нахилений вгору або нахилений вниз. А ось прохідний перемикач може бути активований, і вимкнений в двох положеннях. Положення двох приладів під час, коли світло не горить, знаходиться в протифазі.
 • Не можна зробити так, щоб виключення і включення було в трьох точках, наприклад, в одній кімнаті, щоб світло було з двох сторін ліжка і при вході.

На відміну від цього, універсальне реле має дві важливі функції:

 • Забезпечує підсвічування клавіші
 • Відновлює поточний стан після відключення електроенергії.

Купуючи якісне обладнання та застосовуючи всі поради по розміщенню управління освітлення, ви зможете зробити свій будинок зручним і затишним.

(Visited 6 372 times, 1 visits today)