Які електролічильники варто вибирати

         

Електролічильник — це той прилад, який є в кожній квартирі, не залежно від її площі, ремонту і віку будинку, і потрібен він для обліку витрати електроенергії. Завдяки цим приладам ми платимо тільки за використані кВатт світла. Здавалося б, лічильник відмінно справляється зі своїм призначенням, навіщо його міняти і робити з ним якісь маніпуляції ?! При цьому енергетичні компанії періодично змушують своїх клієнтів робити заміну лічильників, мотивуючи це тим, що всі старі прилади в обов’язковому порядку повинні бути поміняні на нові, що нові більш точні і працюють справно. З чим це пов’язано?

Формально, все можна пояснити так: старі електролічильники мають клас точності 2.5 і не можуть враховувати енергоспоживання маленьких потужностей, таких як електроспоживання техніки в черговому режимі. Нові, які нам невпинно пропонують компанії, мають клас точності не нижче 2 (може бути навіть 0,5, 1 або 2). До речі, деякі мешканці старих будинків, в яких завжди стояли старі лічильники, після заміни їх новими стали більше платити за світло і підозрюють компанії в шахрайстві і установці «неправильних» приладів. Співробітники компаній енергозбуту запевняють, що нові більш точні. Як же йдуть справи насправді і хто правий, спробуємо розібратися. А ще поговоримо про те, як вибрати електролічильник щоб платити тільки за реальні «кіловати» світла. У нашій статті ми будемо аналізувати, порівнювати, описувати різні види лічильників, а ви — вибирати.

Види лічильників

Наша стаття присвячена лічильникам

Які бувають лічильники

Аналізуючи принцип роботи, все електролічильники можна розділити на індукційні та електронні. Розглянемо кожен вид, виділяючи недоліки і переваги.

Індукційні

В індукційних є дві котушки: струму і напруги. Принцип роботи такий: магнітне поле двох котушок змушує обертатися диск, який приводить в рух механізм рахунку споживаної енергії. Таким чином, чим більше включено електроприладів, чим вище напруга і струм, тим швидше крутиться диск, і відповідно збільшуються показники лічильника.

Проблема таких приладів у їх не дешевому забезпеченні за допомогою класу точності вище 2. Головне достоїнство — у високій точності і тривалому терміні служби (в середньому 15 років). На даний момент у нас працює близько 50000000 індукційних лічильників.

Індукційний лічильник

Індукційний лічильник

Електронні

Принцип їх роботи дещо відрізняється. Вони працюють за рахунок прямого вимірювання струму, напруги і передачі даних на індикатор і в пам’ять приладу. Мають ряд переваг, а саме:

 • невеликі розміри,
 • можливість багатотарифного обліку,
 • перехід на вищий клас точності шляхом застосування спеціальних мікросхем,
 • простота зчитування даних (присутній цифровий індикатор);
 • підвищена стійкість до спроб крадіжки електроенергії.

Їх основним мінусом є низька надійність (в плані терміну експлуатації) і висока ціна.

Новий електронний лічильник

Новий електронний лічильник

Історичні факти: масова заміна

У європейських країнах масова заміна лічильників почалася набагато раніше, ніж у нас. Вони почали з великим ентузіазмом замінювати індукційні лічильники електронними. Пройшло зовсім небагато часу, і другі зайняли близько 95% всіх лічильників. Але проблеми низької надійності і дорогого сервісу, потрібного гранично часто, змусили трохи переглянути сформовану позицію.

В Англії, процентне співвідношення індукційних і електронних лічильників становить 40/60.

На сьогоднішній день в наших магазинах присутні обидва види лічильників. Організації та приватні особи, купують і ті, й інші. З приводу довговічності можна сказати, що практично у всіх паспортах електронних лічильників зазначено термін безперервної роботи 15 років, але поки ще жоден стільки не пропрацював з простої причини — 15 років тому їх не випускали.

Ресурс індукційного лічильника б’є всі рекорди — навіть по закінченню 50 років багато зразків з точністю укладаються в усі параметри, в тому числі і в заданий клас точності.

Заміна електролічильника

У нас теж спостерігається тенденція масової заміни лічильників

Який електронний лічильник вибрати

Перш ніж здійснити покупку, необхідно знати, який електролічильник вибрати, раз вже ви зробили вибір на користь цього виду лічильників. Насамперед, потрібно оцінити всі достоїнства і недоліки електронних лічильників. На словах здається все просто, але насправді, можна зіткнуться з масою неприємностей.

 1. Ціна лічильників з класом точності 1-0.5 значно вище, ніж з класом 2.0. Для звичайних квартир класу 2. 0 цілком достатньо, так навіщо ж платити більше?
 2. Таку важливу властивість, як збереження високого класу точності при швидкозмінних навантаженнях можна реалізувати тільки в промислових умовах.
 3. Функція багатотарифності — хороше доповнення до набору звичайних функцій, але не у всіх областях реалізована дана послуга. 90% всіх лічильників замінюються на однотарифні.
 4. Якщо ви хочете встановити прилад з автоматизованим обліком, приготуйтеся переплачувати за нього непогані гроші, тим самим допомагаючи енергокомпаніям.
 5. Недобросовісні компанії для зниження собівартості приладів ставлять у них найдешевші комплектуючі. Ви про це не дізнаєтеся, тільки здивуєтеся, що лічильник пропрацював рік, а не заявлених 15. Та й купивши такий лічильник, ви приречете себе на темряву і відсутність електрики, поки він буде у сервісному центрі.
 6. А ще перед покупкою інноваційного лічильника, задумайтеся, чи добре мати прилад для обліку використаного електрики з функціями, як у мобільного телефону чи все ж віддати перевагу надійній техніці, яка працює, як швейцарський годинник? Відповідь однозначна: багато хто не освоїли навіть всі функції свого телефону, що вже говорити про лічильник.
 7. Поспішаємо вам нагадати, що в нас енергозбереження не вигідно енергокомпаніям, і місцевій владі, оскільки зниження споживання означає зниження їхнього прибутку.

Принцип роботи лічильника

Знаючи принцип роботи електролічильника, вам буде легше зробити вибір. Дуже часто можна почути питання про те, як правильно вибрати електролічильник по струму.

Однофазні лічильники

Однофазні, як правило, застосовуються для заживлення приватних будинків, квартир, невеликих торгових приміщень і офісів. Номінальна потужність таких мереж 3-7кВт при напрузі 220в. З урахуванням того, що 1кВт потужності відповідає 4,5А (току ланцюга), отримуємо струм, на який розрахований прилад — 13-32А.

Однофазний електролічильник

Однофазний електролічильник

На передній панелі всіх електролічильників зазначені основні характеристики, такі як номінальний і максимальний струм (наприклад, 5-40А). Це позначення говорить про те, що номінальний струм складає 5 А, а максимальний 40. Як бачимо, вибрати однофазний електролічильник не складно, просто потрібно знати на які позначення звернути увагу

Трифазні лічильники

Щоб вибрати трифазний електролічильник, потрібно розібратися, що це таке і з’ясувати його призначення. Такі прилади призначені для обліку електроенергії в приватних котеджних селищах, де введення на ділянку можливий тільки по трифазній системі. Широко використовується для обліку електроенергії комунально-побутових будівель і промислових підприємств. Насправді, вибрати такий лічильник легше, ніж однофазний, оскільки необхідна модель вказана відповідними службами — клієнтів просто доводять до відома.

Так виглядає трифазний електроприлад

Так виглядає трифазний електроприлад

Щоб ви могли зрозуміти, хороший прилад вам порекомендували чи ні, потрібно знати якими характеристиками повинен володіти трифазний лічильник:

 • Обов’язкова наявність внутрішнього тарифікатора, за допомогою якого ведеться облік часу і дати, формується графік навантаження, відбувається управління переходами тарифів;
 • Наявність профілю потужності — запам’ятовує з розбивкою за часом максимальну потужність за звітний період;
 • Наявність журналу подій, в якому фіксується підвищення і перенапруження на кожній фазі, провал напруги, зміна реактивної та активної енергії, тривала відсутність живлення;
 • Інтерфейси зв’язку для передачі показань на комунікаційний центр або ПК.

Ніхто не може дати вам однозначну відповідь на питання: який трифазний електролічильник вибрати, тут багато що залежить від ціни і потреб, адже такі лічильники бувають Однотарифні і багатотарифними.

Що кажуть тарифи

Двотарифний лічильник

Для чого люди встановлюють двотарифні лічильники? Як завжди, мета одна — заощадити, оскільки тарифи у такого лічильника різні — днем одні, вночі інші, дешевші.

Тарифи можуть бути різними в залежності від виробника: лічильник може враховувати однаково, просто нічні кВт діляться навпіл; денна ціна може бути вище звичайної, а нічна відповідно нижче або денна ціна — звичайна, а нічна — в чотири рази дешевше.

Як прилад розрізняє час доби? У ньому встановлено 2 рахункових механізми, які включаються в певний час. Подібна тарифікація зручна для людей, що ведуть нічний спосіб життя, а створена вона була для того, що трохи розвантажити електромережі. Люди, які після 23.00 не сплять і можуть прати в машинці-автомат, нагрівати в бойлері воду, знаходять таке пристосування дуже вигідним.

Двотарифний лічильник

З двотарифного лічильника не складно зняти показання

Вибрати двотарифний електролічильник варто мешканцям, які проживають в будинку зі спеціальною автоматикою. Та й економія за місяць виходить незначною. А саме, співвідношення споживання енергії «денний» до «нічний» становить приблизно 1,5: 1. Термін окупності системи установки двофазового лічильника (коштує він недешево) в самому оптимістичному випадку становить не менше 5 років. А якщо врахувати можливі ремонти, то установку такої системи в квартирі можна вважати безглуздою, хоча … як сказати — для когось і маленька економія. на місяць — економія, все індивідуально.

Робимо висновки

Можна зробити висновок, що для квартири оптимальним є лічильник з класом точності 2.0 і робочим струмом 50А. відомих виробників.

У сучасних магазинах великий вибір таких приладів, однак, варто віддавати перевагу тим, у яких більший гарантійний строк і мається наявність сервісного центру в вашому місті.

Під час покупки переконайтеся в цілісності всіх пломб. Також не забудьте попросити продавця вказати в паспорті і завірити початкові показання приладу, перевірте заводські штампи. Не зайвим буде прочитати паспорт на електролічильник що купується. А якщо ви сумніваєтеся в тому, яку модель придбати, попросіть продавця порівняти споживацькі властивості декількох типів лічильників. Не забудьте взяти гарантійний талон і товарний чек.

Сподіваємося, що після прочитання нашої статті, вам буде легше вибрати підходящий лічильник для дому. Дорогі покупці, пам’ятайте, що не варто поспішати, оскільки важливо правильно вибрати електролічильник, підрахувати витрати: обслуговування, установку, можливі ремонти. Цим вибором ви вбережете себе від зайвих проблем і переплати коштів.

(Visited 2 597 times, 1 visits today)