Самостійна укладка лінолеуму

         

Лінолеум – напевно, найпоширеніший вид підлогового покриття в наших квартирах. Головними його плюсами є практичність, довговічність, зносостійкість і економічність. Крім того, можливе укладання лінолеуму своїми руками. Про те, як правильно укладати лінолеум, щоб уникнути різноманітних дефектів ми сьогодні поговоримо. До слова, лінолеум – це матеріал, який отримав від свого давно забутого предка ім’я, але не має з ним практично нічого спільного.

Види лінолеумів

Сьогодні можна знайти лінолеум на будь-який смак

Загальна інформація

З одного боку – укладання лінолеуму досить простий процес, який не вимагає додаткових знань. Але з іншого боку – це дуже тонка справа, складність якого полягає в тому, що один неправильний рух може зіпсувати всю роботу.

При укладанні лінолеуму слід бути обережним – один невірний рух може зіпсувати вашу роботу

Способи укладання лінолеуму зрозумілі, і якщо дотримуватися всі їхні вимоги, то лінолеум буде постелений як потрібно.

Властивості

Лінолеум – водонепроникний, він володіє високими хорошими шумо- і теплоізоляційними показниками, це гігієнічний матеріал. Перераховано тільки частина його переваг, але це далеко не повний список. Лінолеум також:

  • стійкий до змін зовнішнього середовища – підвищення / пониження температури, вологості;
  • цей матеріал дуже функціональний, він дуже легко очищається від забруднень;
  • можливо, він самий невибагливий в обслуговуванні – крім регулярного протирання від вас нічого не потрібно;
  • ціна теж досить приваблива, ви не знайдете якесь підлогове покриття дешевше лінолеуму;
  • він не боїться впливу сонячних променів, більшості кислот, масел і т.д.

Всі ці якості і зробили даний вид підлогового покриття практично самим популярним матеріалом для фінішної «обробки» підлоги.

Кімната обролена лінолеумом

Кімната, оброблена лінолеумом середньої цінової категорії

Розміри

Ширина лінолеуму варіюється від одного до чотирьох метрів, а довжину можна вибрати будь-яку, завдяки чому укладання лінолеуму своїми руками стає ще простішим, адже матеріал навіть не потрібно різати, можна замовити рулони з потрібною шириною і довжиною, щоб відразу приступити до обробки підлоги.

Розміри лінолеуму бувають найрізноманітнішими (1-3 м), що дозволяє всім бажаючим вибрати його під розмір свого приміщення

З чого почати

Укладання лінолеуму своїми руками – процес простий, при цьому він має етапи і послідовності, про які ми зараз розповімо.

Проект – важлива частина будь-якої справи

Планування

Після того, як лінолеум був обраний, можна приступати до планування. На цьому етапі ремонтних робіт дуже важливо визначитися із загальною площею покриття. А разом з тим і з кількістю матеріалу. Головне завдання – не допустити помилки у вимірах, дуже часто люди, через свою недосвідченість міряють тільки дві стіни. Зовсім не важливо, має будівля прямокутну або круглу форму. Заміри повинні проводитися по всіх стінах по периметру.

Крім того, у багатоповерхівках протилежні стіни не завжди мають рівну довжину. Тому, якщо неправильно заміряти, то з одного боку лінолеуму буде вистачати, а з іншого – ні. Щоб не допустити подібних помилок, краще, як кажуть, сім разів відміряти і один відрізати. Отже, всі виміри зроблені, лінолеум куплений, прийшов час підготовчого етапу.

Підготовчий етап

Який би ви лінолеум не вибрали, всі його види схожі тим, що відносно тонкі (від 1.5 до 5 міліметрів), тому укладання підлогового покриття – дуже важливе для лінолеуму, адже всі нерівності будуть відображені і на його поверхні.

Основа під лінолеум повинна бути міцною

Добре, що останнім часом з’явилися “самовирівнюючі” стяжки підлоги, які значно полегшили процес вирівнювання підлоги.

Крім цього, самовирівнюючі суміші розраховуються на виправлення лише незначних огріхів підлоги (до сантиметра), але марні, якщо укладання лінолеуму буде виконуватися поверх дерев’яної підлоги, або іншого нестійкого покриття. З цього випливає, що перед укладанням лінолеуму обов’язково потрібно виконати цементну стяжку, з використанням спеціальних маяків. І якщо все вийде досить добре, то будь-яких покриттів поверх стяжки не буде потрібно. Але якщо все не так сонячно, то після того, як вся стяжка схопитися і гарненько висохне, її потрібно буде покрити грунтом.

Варто розуміти, що наявність основи у лінолеуму робить його менш вимогливим до якості основи підлоги, чим товще лінолеум, тим менші вимоги. Але не варто купувати самий товстий лінолеум через це, бо проблему кривої підлоги цим не вирішити, ямки і горбики все таки будуть видні.

Проблема неякісної основи полягає не тільки в зниженні естетичних показників і якостей. А точніше не настільки в цьому, як у тому, що в цих місцях покриття витирається в два-три рази швидше, ніж на рівному місці. Крім того, стираючись, покриття, швидше за все, прорветься, а в цьому випадку про естетичності взагалі можна не говорити. Будьте обережні, капелюшок цвяха, виступаюча всього лише на один міліметр, незабаром дасть про себе знати. Подумати тільки, якої шкоди можуть принести перепади дощок, якщо укладання лінолеуму проводиться на дерев’яну підлогу. З цементною, рівною основою все більш-менш зрозуміло, всі вимоги це акуратність, чистота, а як бути з дерев’яною старою підлогою? Цементну стяжку по дереву не виконати, а для того, щоб вирівняти підлогу з дерева, потрібно купувати спеціальні панелі. Зовсім недавно, підкладка під лінолеум була тільки або з ДВП, або з фанери, але сьогодні люди все частіше стали використовувати лінійку матеріалів останнього покоління – Біопозитивні та екологічні гіпсостружкові плити.

Стяжка – непоганий варіант основи під лінолеум

Укладання цих плит зовсім проста справа. Вони дуже легко ріжуться за допомогою самої звичайної ручної ножівки, крім того, не потрібно використовувати надтовсті листи, як правило, вистачає десяти або дванадцяти міліметрів, основна проблема – стики, з якими потрібно бути уважним. Щоб плити не “ходили” на стиках вони фіксуються шурупами, від кромки до шурупу не варто відступати більше 2 сантиметрів, а крок шурупів потрібно робити більше двадцяти сантиметрів. Після того як головки шурупів при укрученні увійшли в плиту на міліметр, ямку потрібно закрити шпаклівкою. Цією шпаклівкою також рекомендується пройтися по стику між плитами.

Якщо лінолеумне покриття буде з тонкого або безосновного матеріалу, то зашпатльовані шви та інші нерівності, створені шпаклюванням, потрібно буде зняти за допомогою шліфмашинки.

На рівну підлогу лінолеум ляже ідеально

На рівну підлогу лінолеум ляже ідеально

Укладання лінолеуму за допомогою двох способів

Сухий спосіб не вимагає якихось особливих витрат коштів і часу. Просто розстилаємо лінолеум, закріплюємо по краях за допомогою плінтусів, стики закріплюємо маленькими гвоздиками-невидимками, або навіть двостороннім скотчем. Якщо подібна уклададка лінолеуму своїми руками вам не підходить, то можна використовувати спеціальний клей – мастику. Але тут виникає питання – як зробити цей клей самостійно?

На сьогоднішній день відомо два методи укладання лінолеуму: сухий і на мастику, вибирайте будь який.

Існує парочка рецептів по приготуванню мастики. Перший рецепт – виготовлення мастики з цементу 400-тій чи 500-тієї марки, оліфи, а також сухої крейди в пропорціях 17:36:47. Цемент і крейда потрібно дуже добре перемішати, а після цього залити оліфою і розмішати. Подібна суміш добре підходить для використання в ту ж добу, коли вона була приготовлена. На один метр квадратний потрібно близько одного кілограма такого клею.

Другий рецепт мастики – олійно-смоляний лак разом з сухою крейдою (Тонкомолота) в пропорціях 4 до 6. Дана мастика повинна бути використана протягом п’яти діб.

Прибирання лінолеуму

За лінолеумом, приклеєним на мастику легко доглядати

Спочатку нашою мастикою потрібно обробити шматок лінолеуму, а після цього підлогу. Закінчивши з підлогою, можна класти лінолеум на його місце і поверх гарненько пригладити. Вам потрібна хороша маса, наприклад, мішок з піском, за допомогою якого можна пригладити покладений лінолеум.

Всі наступні шматки лінолеуму укладаються так само, як і перший. Дуже важливо вчасно підігнати всі стики між лінолеумом. Не забудьте витерти зайву мастику. Стик лінолеуму також потрібно покрити аркушем чистого паперу і придавити його по всій поверхні за допомогою чого-небудь важкого. Вантаж повинен бути на стиках не менше тижня. Після потрібно оглянути стики, прибрати зайву мастику. Для якісного стику, краї лінолеуму робляться внахлест на 2 або 3 сантиметри. У середині кромки листа, потрібно зробити проріз за допомогою малярного ножа на приблизну глибину 1.5 сантиметри. Кромки потрібно видалити і зістикувати торці всіх стиків, і наклеїти їх. Якщо товщина лінолеуму не дозволяє прорізати разом два шматки, то спочатку прорізається верхній шматочок, а потім нижній.

Можливі дефекти

Якщо сьогоднішня укладка лінолеуму своїми руками пророблена вами перший раз, то цілком вірогідні невеликі дефекти в роботі. Але не варто переживати, всі вади поклейки усуваються дуже легко. Просто проткніть лінолеум шилом і випустіть з-під нього повітря.

Не варто турбуватися, якщо при укладанні лінолеуму з’явилися деякі похибки, їх легко усунути

Якщо ж лінолеум не приклеївся, то для усунення дефекту його (проблемне місце) потрібно пропрасувати гарячою праскою через папір або ж за допомогою мішка з гарячим піском. Якщо дефект все одно залишився, то потрібно проткнути лінолеум шприцом і видавити під нього спеціальний клей, після чого поверхню потрібно добре розгладити і притиснути вантажем. У крайньому випадку, можна віддерти весь шматок і переклеїти.

Кімната оброблена натуральним лінолеумом

Кімната оброблена натуральним лінолеумом

Плити

Матеріал, з якого виготовляються пластикові плити, аналогічний матеріалу, з якого виготовляється лінолеум, тому розглянемо і його приклеювання, як бонус. Воно, до речі, практично таке ж, як і укладання лінолеуму своїми руками. Ширина бічних швів плиток становить від – півтора сантиметрів до трьох сантиметрів. З них можна викласти підлогу, наче з мозаїки. Для їх наклеювання використовується спеціальний швидкосохнучий клей. Клей наноситься на підлогу і на плитку, залишається на деякий час, щоб трохи підсохнути (не більше 30 хвилин), а після приклеюється і ущільнюється за допомогою гумового молотка. Під час укладання плит, потрібно дотримуватися ідеально горизонтального рівня. Тобто, плитки потрібно клеїти на однаковий рівний шар. Стики притискаються вантажем, для чого потрібно всю поверхню покрити фанерою і розподілити вантаж поверх неї. Потрібно бути обережним і використовувати клей в міру, інакше приклеїться і фанера, яка відірветься тільки разом з плиткою.

Цікаві факти

Якщо підлога в приміщенні покрита двома або більше смугами лінолеуму – зверніть увагу на стики. Щоб вони не пошарпалися або не розпочали завертатися, потрібно використовувати спеціальну холодну зварку. Це клей для лінолеуму. Поверх шва наклеюється широка малярська стрічка, яка прорізається лезом по шву. Після в отриманий проріз потрібно внести клей з тюбика. Через кілька хвилин стрічку можна видаляти, а через годину шов вже буде повністю готовий до експлуатації.

Використання холодного зварювання дасть можливість не тільки підвищити довговічність покриттів, але також і підвищити естетичні показники, поліпшивши зовнішній вигляд. Якість укладання лінолеуму свідчить про професіоналізм його укладальників і власників. Він допоможе зробити ваш будинок ще затишнішим і чистішим.

Декорований лінолеум

Декорований лінолеум

Інструменти

Перед обробленням рулон розмічають за допомогою звичайних інструментів: сталевої або дерев’яної лінійки, куточка і маркера. Але для розрізання лінолеуму потрібно використовувати цілий арсенал і досить часто навіть спеціальний інструмент для укладання лінолеуму. Приміром, для невеликих обсягів робіт вистачить звичайних ручних ножиць, але при проведенні масштабних ремонтних робіт краще використовувати електромеханічний інструмент, що значно полегшить роботу і знизить шанс похибки до нуля.

Перед укладанням лінолеуму подбайте про наявність необхідних інструментів

Існує також і спеціальний фен, і апарати гарячого повітря для зварювання швів лінолеуму. За допомогою фена можна зварити абсолютно будь шви будь-яких конфігурацій і в абсолютно будь-яких місцях. Крім цього, зварювальні фени ще й можуть працювати в умовах підвищеної вологості. У процесі зварювання шва феном, його просто нагрівають і розгладжують, поки він не застиг.

Також існують професійні апарати, які разом і зварюють і відразу ж розгладжують шов. Зварювальні апарати рухаються на коліщатках вздовж шва автоматично або вручну. Повністю автоматичні апарати дають відмінний результат, так як рівномірний рух апарату забезпечує рівний, можна сказати ідеальний шов, враховуйте ці факти при укладанні даного підлогового покриття.

Що ж, ми закінчили укладання лінолеуму і насолоджуємося затишком, а ви?

(Visited 824 times, 1 visits today)