В даний час, просте скручування проводів як вид з’єднання в електриці – заборонений. Але при цьому, він нерідко використовується для більшої надійності контакту при інших варіантах з’єднань, наприклад при зварюванні провідників.
Раніше я вже розповідав про всіх дозволені способи з’єднання проводів при монтажі електропроводки. Для по-справжньому надійного і довговічного з’єднання, яке пройде будь-яку перевірку, обов’язково вибирайте одне з них.
А сьогодні я докладніше розповім про те, скільки проводів можна скручувати разом. Більш того, ви дізнаєтеся просте правило, дотримуючись якого легко визначити потрібну кількість проводів будь-якого перетину для скручування.
Якщо у вас є аккаунт в Instagram, вам напевно прекрасно відомо, що таке лайки і для чого необхідна їх накрутка. За статистикою пошукових систем запит “накрутка лайков в инстаграм платно” демонструє найбільш високу динаміку розвитку. Оскільки на даному ресурсі відсутня функція текстового спілкування між учасниками в пошті, лайки в Інстаграм замінюють собою фразу “мені подобається”. Кількість лайків в Інстаграме безпосередньо відображає, наскільки розміщення вами фото припали до смаку користувачам.
Офіційних нормативів, які б обмежували кількість проводів в одній скрутці немає. І, при бажанні, можна скручувати разом хоч 50 жил, але робити цього я вкрай не рекомендую, зараз розповім чому. Багато професійних електромонтажників, скажуть вам наступне: «Правильне скручування мідних проводів, при прокладці електрики, саме по собі досить надійне і без використання додаткових затискачів, зварювання, клемників або гільз».
І ви обов’язково почуєте історії з практики, коли відкривають розподільну коробку в квартирі, якій кілька десятків років, а там з’єднання виконані через звичайні скручування. При цьому вони, як і вся інша електропроводка, в стані близькому до ідеального.
Цьому є просте пояснення – правильне скручування проводів, являє собою рівномірне скручування з потрібним зусиллям, достатньої довжини, з використанням правильної ізоляції і т.д.
Все це в комплексі дає надійний довговічний контакт, який не вимагає додаткових ревізій для протягування.
Щоб робити професійні скручування жил кабелів, потрібен певний досвід і навички. Порушення технології призводить до поганого контакту. Таке з’єднання просто небезпечне, воно може грітися і бути джерелом загоряння.
Саме тому було прийнято рішення заборонити всі скручування при з’єднанні проводів. Решта методів набагато легше контролюються і прощають деякі помилки при монтажі. Таким чином підвищується загальна безпека електрики. З цієї ж причини є і обмеження за кількістю проводів, які можна скручувати в одну скрутку. Досягти якісного скручування великої кількості жил проводів без досвіду практично неможливо.
Скільки проводів повинно бути в скрутці
Найчастіше, рекомендується збирати не більше 6-ти жил перетином 2,5мм.кв. в одну скрутку, а краще, особливо якщо мало досвіду, не більше 4-ох. Кабелі з таким перетином застосовуються в квартирах для розеткових груп.
Провідників перетином 1.5мм.кв., використовуваних для освітлення, можна взяти і більше. А кабелі, що йдуть на електроплиту, з перетином жив 6мм.кв, як ви розумієте навіть шість штук акуратно з’єднати на скручування без досвіду дуже важко. Щоб не заучувати максимально рекомендоване для скруток кількість проводів є просте правило:
Сумарний перетин всіх жив в скрутці не повинен перевищувати 16 мм.кв, а загальна кількість проводів 6-ти штук.
Стандартні розподільні коробки, найчастіше мають до 6-ти місць введення кабелю, відповідно скруток з великою кількістю провідників зробити не вийде. Ще одне просте пояснення по обмеженню максимальної кількості жил наступне – велика кількість просто не дозволить якісно їх схопити інструментом при роботі.
Саме тому я рекомендую не скручувати більше 6 проводів одночасно. Але, при певній вправності і сильних руках, або при використанні різних пристосувань, можна в окремих випадках скручувати до 8 штук. Нижче наведена таблиця, в якій зазначено рекомендовану максимальну кількість проводів в одній скрутці, для різних січень кабелю:
Перетин дроту мм.кв | Кількість проводів в скрутці | |
Рекомендовано | Максимально | |
1.5 | 6 | 8 |
2.5 | 4 | 6 |
4 | 3 | 4 |
6 | 2 | 2 |
10 | 2 | 2 |
Намагайтеся, при електромонтажі, уникати випадків, коли необхідно скрутити більшу кількість проводів, ніж рекомендується тут.
Завжди краще зробити додаткову розподільну коробку, ніж отримати неякісне з’єднання, яке потім принесе вам масу проблем. І ще раз хочу нагадати, офіційно, просте скручування проводів в електриці заборонено і використовується лише в комплексі з іншими методами з’єднання – обтисканням, зварюванням і т.д.
Я впевнений, що знайдеться маса людей, яка скаже, що з легкістю якісно скручує і більшу кількість жил, а отримане підключення максимально надійне. Я сперечатися з цим не стану, більше того, в моїй практиці доводилося робити і таке (я провідники завжди зварюю, після скручування).
Яскравим прикладом цього, може бути стаття про нарощування ввідного кабелю в квартиру, де скручувалося 3 дроти по 6мм.кв. При застосуванні певних технологій це можливо, але робити це постійно я не раджу, використовуйте таку можливість лише як виняток.
А як вважаєте ви? Розкажіть про свій досвід монтажу скруток і максимального кількість проводів, які виходить зробити якісно. Особливо цікавить думка початківців електриків, які вирішили зробити проводку в квартирі або на дачі.