Водонапірний бак приватного будинку

         

Вибір для свого приватного будинку або дачі, системи автономного водопостачання, частіше доводиться робити через відсутність центрального водопостачання в селищі. Альтернатив такого вибору не існує. Однак схему автономного водопостачання ви завжди обираєте самі.

Гравітаційна схема водопостачання

Гравітаційна або безнапірна схеми водопостачання, влаштовані таким чином, що вода самостійно, під дією тільки сили тяжіння, розтікається по водопроводу будинку. Будучи альтернативою напірної системи, гравітаційно-самопливна схема, по-перше, частково не залежить від наявності електрики, по-друге, простіше монтується, по-третє, менше коштує.

Гравітаційна схема постачання води в домі

Принцип гравітаційної схеми водопроводу всередині будинку, в установці об’ємного бака на найвищій точці будинку, наприклад, горищі, і подачі води з водопроводу під дією сили тяжіння. Відносний недолік водопроводу в будинку з напірного бака, це етап наповнення бака. Щоб наповнити бак і поповнювати запас води в баку буде потрібна робота насоса, який доставить воду від джерела водопостачання до бака.

Водонапірний бак встановлений на горищі приватного будинку

Однак для наповнення бака, по-перше, насос не обов’язково монтувати на постійній основі, по-друге, насос не працюватиме постійно, по-третє, автоматика такої схеми зовсім нескладна. Всі ці обставини залишають безнапірні схеми водопроводу в ранзі популярних і затребуваних в приватному житловому будівництві.

Недоліки використання напірного бака

Для будь-якої схеми водопостачання можна знайти недоліки. Не виняток використання напірного бака. По-перше, установка бака потребуює додаткового розрахунку конструкції будинку і можливо, її посилення. По-друге, в будинку без опалення, потрібен злив води з бака перед зимовим періодом. По-третє, навіть в опалювальних будинках, горища рідко обігріваються, тому доведеться подбати про утеплення напірного бака. По-четверте, водонапірний бак приватного будинку НЕ виключає пристрій автономного джерела водопостачання з усіма наслідками, що випливають з  облаштування джерела.

З чого роблять напірний бак

При всіх існуючих пропозиціях ринку, класичним варіантом залишається сталевий водонапірний бак. Зварюють бак із сталевих листів, надаючи йому форму прямокутника або циліндра. Кращий варіант для довговічності і якості води в будинку, це бак з листів нержавіючої сталі. Дешевша альтернатива бак із сталевих листів з обов’язковим фарбуванням поверхні всередині і ззовні бака олійною фарбою.

Бак накопичувальний для води з нержавіючої сталі з товщиною сталі: 2 мм

Де ставлять?

Місцем установки бака, зазвичай вибирають горище. Це найвища точка будинку, що забезпечує гравітаційне розтікання води по системі. Так як горище рідко опалюється, бак і його обв’язку добре утеплюють. Непоганий варіант, зробити для бака короб з пінопласту або твердого утеплювача. Температура в такому коробі не повинна опускатися нижче 5˚C.

Який обсяг бака?

Обсяг бака розраховують з умов витрати води. Припустимо, що в день людина споживає 200 літрів води. Для сім’ї з трьох осіб, потрібен обсяг води 600 літрів в день. Бак повинен забезпечити потребу води більшу, ніж витрата води в день на 20% при ручному пуску насоса або 5% при автоматичному запуску насоса.

Значить, для сім’ї з трьох осіб потрібен бак мінімального обсягу 720 або 630 літрів. Ми знаємо, що обсяг 1 кубічний метр дорівнює 1000 літрам води. Значить, бака з розмірами 1 × 1 × 1 метр, вистачить на сім’ю їх трьох чоловік з запасом. На фото стандартний бак під назвою «Еврокуб» об’ємом 1000 літрів, є варіанти з обігрівом.

Схема збірки і обв’язки водонапірного бака

Варіант ручного наповнення бака водою, не розглядається. Значить, потрібно продумати подачу води від джерела з її підйомом до бака. Включення поповнення бака може бути ручне або автоматичне.

Вода надходить в бак від свердловини або колодязя. Для заповнення і поповнення бака достатньо втсановити недорогий насос. На трубу подачі водопроводу необхідно встановити зворотний клапан. Зазвичай (але необов’язково), обв’язку бака роблять сталевими оцинкованими трубами, якщо бак зроблений зі сталі діаметрів 15-20 мм або пластиковими трубами, якщо бак із пластику.

Пластикові ємності представляють собою міцну герметичну містку тару, яка застосовується в якості бака для води

Обов’язковими елементами баку, є:

  • Вентиляційні вирізи: забезпечують провітрювання води в ємності;
  • Сигнальна труба: не дає баку переповнитись;
  • Поплавок: для автоматичного відключення / включення подачі насоса.
  • Піддон: захищає будинок від протікань.

Висновок

Сподіваюся, ця невелика стаття познайомила вас з безнапірною системою водопостачання будинку і ви зрозуміли, що таке водонапірні бак приватного будинку.

(Visited 1,018 times, 1 visits today)