Види твердопаливних котлів

         

Печі, широко використовувані раніше для обігріву житлових приміщень, сьогодні поступилися місцем більш сучасним агрегатам. Один і таких – автоматичний котел, що функціонує на твердому паливі. Він має ряд особливостей, про які корисно дізнатися перед експлуатацією обладнання.

Основні особливості

Твердопаливним котлом, розрахованим на тривалий горіння, називається пристрій, оснащений спеціальним бункером для твердого палива. Він буває двох типів:

 • Вбудованим. Займає місце у верхній або бічній частині котла. Має обмежений обсяг.
 • Окремим. Має великі розміри. Встановлюється окремо від котла в спеціальному приміщенні.

Паливом для такого котла можуть служити не тільки дрова, а й вугілля, паливні брикети, пелети, тирса, дров’яна тріска, торф.

Сучасні моделі опалювальних котлів часто оснащуються автоматичною системою. Її функції полягають в тому, щоб:

 • Підтримувати обраний температурний режим в опалювальному контурі.
 • Контролювати, як працює циркуляційний насос.
 • Контролювати температуру нагрівання води.
 • Забезпечувати включення-виключення триходового клапана.
Твердопаливний котел

Твердопаливний котел

Перевага твердопаливного котла, оснащеного сучасною автоматичною системою, в тому, що людині не потрібно постійно стежити за його роботою. Всі важливі процеси здійснюються в автоматичному режимі. Необхідно лише задати їх параметри. Всі зміни фіксуються спеціальними датчиками і контролерами.

Переваги автоматичного котла з автоматичною системою управління виражаються в наступному:

 • Паливо, на якому він функціонує, не є дефіцитним. Можна вибрати підходящий варіант (вугілля, дрова, пелети і т.д.).
 • Продумана конструкція устаткування робить його експлуатацію максимально безпечною. Ризик загоряння через перегрів або поломки, викликаної перепадом тиску, зводиться до нуля.
 • У порівнянні з газовим котлом, установка твердопаливного пристрою обходиться без серйозних фінансових витрат.
 • Паливо в такому котлі згорає практично повністю. Приміщення добре обігрівається, кількість відходів у вигляді золи, сажі є мінімальним.
 • Автоматична регуляція дозволяє економити енергію і паливо.

У продажу сьогодні представлено безліч автоматичних котлів від різних виробників. Покупці мають можливість знайти підходящий варіант, виходячи зі своїх потреб і фінансових можливостей.

Різновиди

Термін «твердопаливний котел» об’єднує в собі різні типи опалювального обладнання. Вони розрізняються за кількома критеріями.

Перший – матеріал, використаний для виготовлення теплообмінника. Це може бути:

 • Сталь. Має невелику вагу, не доставляє труднощів в обслуговуванні, але відрізняється невеликим запасом міцності. Термін служби сталевого котла становить мінімум 15 років.
 • Чавун. Більш довговічний, міцний (в порівнянні зі сталлю). Через велику вагу чавунний котел складно транспортувати, встановлювати, монтувати.

Другий критерій, за яким розрізняється котельне обладнання – спосіб завантаження палива. Автоматична подача виграє у ручного завантаження по зручності і безпеки.

Залежно від того, який розмір камери для палива, однією автоматичної подачі може вистачати на різний час. У недорогих моделях з невеликою камерою період безперебійної роботи становить 6 годин. Більші дорогі котли за рахунок повної автоматичного завантаження можуть обігрівати приміщення кілька днів.

Звичайна модель автоматичного опалювального котла, що працює за рахунок твердого палива, включає в себе одну камеру згоряння. Але є різновид пристроїв, в яких є дві таких камери. Котли подібного типу отримали назву піролізні.

Перша камера призначається для спалювання палива. У другій відбувається згорання піролізного газу, виділеного дровами. Піролізні котли характеризуються високим ККД.

Дуже важливим фактором, що характеризує твердопаливний котел, є кількість контурів всередині нього. За цією ознакою пристрої діляться на одноконтурні та двоконтурні.

Перші здатні виконувати тільки одну функцію – нагрівати повітря в приміщенні до заданої температури. Їх конструкція включає в себе теплоносій і спіраль. Теплоносієм може бути вода або спеціальна рідина.

Котли двоконтурного типу відрізняються багатофункціональністю. Вони не тільки опалюють житло, але забезпечують його гарячою водою, придатною для різних побутових потреб (водних процедур, миття посуду). Багатофункціональність досягається за рахунок присутності в конструкції пристрою не однієї, а двох спіралей. Нагріта вода спочатку надходить в систему опалення, гарантуючи обігрів приміщення. Другим етапом вона повертається в котел і надходить у водопровід.

Недолік твердопаливних котлів з двома контурами полягає в неможливості точно відрегулювати рівень нагріву теплоносія. Вирішується ця проблема шляхом підключення бойлера непрямого нагріву, оснащеного змійовиком.

(Visited 506 times, 1 visits today)