Як працювати з нівеліром

         

Нівелір – геодезичний пристрій, призначений для визначення різниці висот. Використовується при складанні карт місцевості, для прив’язки об’єктів до місцевості в польовий геології, при проектуванні споруд в будівництві. Функції нівеліра полягають у визначенні величини перевищення одного об’єкта над іншим.

Найпростіша конструкція: нівелір, штатив (трегер), циліндричний рівень, висок. В процесі вимірювань також задіяні вертикальні рейки. У кожної рейки дві сторони, чорна і червона, з вимірювальною шкалою. Буква «Е» на шкалі відповідає 50 міліметрів.

Вимірювання різниці висот

 1. Дві рейки встановлюються в тих точках місцевості, для яких потрібно визначити відносне перевищення.
 2. Встановити штатив з приладом. Його ставлять або між рейками, або так, щоб рейки розташовувалися одна за одною. Ніжки штатива вдавлюють в грунт для стійкості, головка повинна розташовуватися горизонтально.
 3. Встановити нівелір, затягнути кріпильний гвинт.
 4. Перевести бульбашковий рівень в нульове положення регулювальними гвинтами.
 5. Відрегулювати окуляр зорової труби по своєму зору (так, щоб сітка ниток стала чіткою).
 6. За допомогою візира навести прилад на рейку. Відрегулювати зображення фокусировочним гвинтом. Точне наведення виконується навідним гвинтом. Бульбашка рівня необхідно утримувати в нульовому положенні.
 7. Відлік необхідно взяти по чорній стороні рейки: відстань від нуля до середньої горизонтальної нитки.
 8. Аналогічно беруть відлік для другої рейки.
 9. Рейки розгортають червоною стороною.
 10. Беруть відлік для обох рейок ще раз.
 11. Перевищення рахується двічі:
 • різницю між відліками для двох рейок по чорній стороні;
 • по червоній.

  Робота з нівеліром

  Робота з нівеліром


  Два перевищення повинні відрізнятися не більше ніж на 5 міліметрів. Якщо умова дотримана, підсумкова цифра визначається як середнє між ними (скласти і суму поділити навпіл).

Різновиди нівелірів

Оптичні

Класичний вид, найпростіший пристрій. Переваги: простота в експлуатації, низька ціна, висока точність вимірювань на великій відстані від об’єктів. Недоліки: малоефективні на близьких відстанях, необхідне ручне регулювання, в процесі вимірювань задіяно дві людини.

Цифрові

Оснащені електронним модулем для вимірювань. Плюси: вище точність вимірювань, процес автоматизований (помічник не потрібно), можливість цифрової та буквеної маркування вимірюваних об’єктів, можливість зберігання та обробки отриманих результатів. Мінус: дорожче оптичних.

Лазерні

Оптика як така відсутня, показання фіксуються на самих вимірювальних рейках. Дані знімаються в точках перетину проекцій променів, спрямованих перпендикулярно один одному. Живлення приладу автономне, акумулятор або батарейки 2 «А». Відстань від об’єкта від 20 до 100 метрів. Переваги приладу: процес вимірювань цілком автоматизований, висока точність і наочність. Мінуси: висока ціна, зниження точності показань при віддаленості об’єкта понад 100 метрів.

Одним з провідних постачальників на світовий ринок оптичних і лазерних нівелірів є компанія BOSCH. Крім високої точності вимірів для апаратури BOSCH характерні і інші експлуатаційні гідності: функції захисту від пилу і бризок, якісна електроніка, маленька вага, зручність в перенесенні.

(Visited 789 times, 1 visits today)