Як провести електропроводку в домі

         

Робити ремонт у квартирі, не зачіпаючи питання, що стосується робіт пов’язаних з електрикою неможливо. Основною складовою цього питання є розводка електрики в квартирі, точніше її монтаж. 100% успіху може гарантувати спеціалізована контора, або хороший фахівець, що володіє пристойним досвідом, але такий підхід потребуватиме чимало грошей.

Електропроводка

Електропроводка

Коли коштів не достатньо, а роботу робити треба, залишається сподіватися тільки на себе, точніше на свої руки. Перш ніж братися за роботу, треба добре все обдумати і порахувати, у скільки обійдеться електрика з усіма супутніми витратами. Ретельно обміркувавши всі нюанси, де і що має бути, можна братися за розрахунки розведення електрики.

Необхідний інструмент

Перш за все, варто подбати про інструмент, який буде потрібно для виконання монтажу. Список інструментів відносно не великий, порівняно з багатьма іншими роботами, але все ж вони потрібні. Замовити такі інструменти можна на сайті: https://sxema.com.ua/g21831308-multimetry

Як правило, всі любителі зазвичай використовують інструменти, які є в наявності майже в кожному будинку і не ускладнюють собі життя покупкою правильного інструменту. Насправді вони лише ускладнюють собі роботу.

На хорошому інструменті не варто економити

На хорошому інструменті не варто економити

Для того щоб виконати монтаж електрики в квартирі будуть потрібні такі інструменти:

 • гідрорівень (у народі шланг), або лазерний рівень;
 • будівельний рівень довжиною 60см, і 2м;
 • малярська нитка кольорова (шнурка);
 • перфоратор торцевий;
 • коронки перфораторні для свердління стін діаметром 60мм, і 85мм;
 • свердла перфораторні діаметром від 5мм і до 12мм, довжиною від 60мм і до 110мм;
 • молоток будівельний;
 • долото (у народі зубило);
 • рулетка будівельна;
 • пасатижі і кусачки;
 • кліщі для знімання ізоляції;
 • набір викруток;
 • індикатор;
 • мультиметр.

Якщо більшість інструменту є в господарстві, це добре, але в більшості немає і половини, їх треба купити, перфоратор бажано купити, бо за один день всю роботу не зробити і оренда тоді обійдеться у вартість нового перфоратора.

Схема як необхідність

Розводка електрики в квартирі починається з того що складається і розраховується схема електрики в квартирі. Цей крок обов’язковий, оскільки до цього документа доведеться звертатися не раз, і крім того, неможливо запам’ятати те, що заплановано на початку ремонту, та ще й на всю квартиру.

Перш ніж хапатися за листок паперу і судорожно починати креслити якісь каракулі, не завадить трохи просвітитися, як і що креслити. Ще один важливий аспект, мало хто знає нормативи, який дріт скільки витримує напруги, а це дуже важливо, від цього буде залежати сама якість і надійність майбутньої електропроводки. Крім усього про селекції не варто забувати.

Схема це запорука успіху

Схема це запорука успіху

Кожен розрахунок починається з того що, треба накреслити розгортку кожної кімнати окремо і в масштабі, і позначити з точністю до сантиметра розташування розеток і вимикачів, освітлення. Після того як буде накреслена кожна кімната треба накреслити план квартири повністю і в масштабі, небажано робити креслення маленьким, краще його накреслити на великому форматі, потім буде легше розібратися. Накресливши план можна креслити проводку.

Креслення схеми електрики

Будь-яка проводка починається з розподільного щитка. Вибравши скажімо червоний колір олівця, малюється більш зручним маршрутом основний (несучий) провід. Малюється тим, шляхом, яким його реально буде прокласти, в деяких випадках (якщо це не несучі стіни) дроти можна прокладати крізь стіни. Несучих гілок може бути декілька, зараз популярно в розподільному щитку розділяти кожну кімнату окремим автоматом (рубильник). Від розподільного щитка провід ведеться до кожної кімнати, точніше провід повинен увійти в кімнату, і до розподільної коробки.

Розподільні коробки для вхідних несучих проводів, як правило, розташовують над вхідними дверима всередині кімнати або трохи в стороні від вхідних дверей. Решта розподільних коробок розміщуються прямо вертикально над вмикачами і розетками.

На кресленні олівцем зеленого кольору ведеться від вхідної розподільної коробки внутрішній несучий дріт. Внутрішній несучий дріт з’єднує розподільні коробки, вхідну і коробку в якої підключається конкретна розетка. Внутрішній несучий дріт тягнеться від вхідної коробки до найдальшої розподільної коробки, як правило, розташованої біля вікна. Не варто одним проводом з’єднувати всі коробки між собою, краще розділити на дві гілки, ліва і права.

Професійна схема електрики в квартирі малюється вся одним кольором, але і розібратися в схемі, потім може не кожен, любительську схему зрозуміти набагато простіше. Продовжувати креслення схеми необхідно на розгортці, точніше просто відзначаються лінії, що з’єднують розподільні коробки з розетками, причому бажано окремою лінією з кожною розеткою, це стане в нагоді при підрахунку, загальною довжини дротів.

Поєднувати розподільні коробки, і несучий дріт для розеток і освітлення небажано з кількох причин, по-перше потім тяжко розібратися в електриці, по-друге якщо знадобитися, потім замінити розетку то не обов’язково буде відключати освітлення, бо лінії різні.

Професійна схема проводки

Накресливши одну кімнату, процедуру повторюють з кожною кімнатою

Не можна забувати про те, що різні кольори олівця згодом полегшать підрахунки, і легше буде зрозуміти якої потужності йде дріт.

Як розраховувати потужність

При розрахунку розводки необхідно враховувати, які прилади на практиці, будуть підключатися, в розетку в тій або іншій кімнаті, точніше їх потужність.

Не секрет що потужність електроприладів, вимірюється ватами і кіловатами, наприклад, праска в середньому споживає від 1000 ват, тобто 1 кіловат і більше, частіше 1.5 кіловата. Пилосос від 1.3 кіловата і більше, частіше особливо нові з функцією вологого прибирання від 1.8 кВт, і до 2.5 кВт. Такі прилади як телевізор і комп’ютер 300 ват – 700 ват, такі прилади враховуються тільки в сумарній потужності при можливо-допустимому навантаженні на гілку. Особливо уважно треба вважати можливу потужність споживання електрики на кухні і ванні, в цих кімнатах звичайно підключають не один потужний прилад, посудомийки по 3.5 кВт, пральні машини по 2-2.5 кВт, та ін.

Потужна проводка

Запас потужності вбереже житло від пожежі

Склавши докладний список можливих приладів та їх потужності, розраховується потужність дротів. Провід, а конкретно його потужність обчислюється квадратами, точніше площа перетину дроту квадратними міліметрами. Один міліметр витримує приблизно 1.65-2 кіловата, як правило, 2 кіловати це не гранична потужність, але не рекомендується перевищувати ці нормативи, краще залишати запас.

Узагальнення полегшує роботу

У практиці схема електрики в квартирі розраховується узагальнено, тобто для несучих проводів 2.5 квадрата, а для проводів від розподільних коробок до розеток 1.5 квадрата. Для освітлення використовується провід 0.9-1 квадрат, більше не варто, це буде зайвою тратою грошей. Для кухні краще передбачити провід більш потужний, 4.5 квадрата, такий дріт витримує до 9 кіловат. Узагальнений спосіб набагато полегшує всі розрахунки, та й при покупці дроту не буде величезного списку, в основному це, як правило, 4-5 пунктів.

Монтаж електрики в квартирі відрізняється від монтажу на підприємствах, рідко коли дроти прокладаються в рукаві, якщо і прокладаються то в простому пластиковому рукаві, і немає великих і хитрих (складних) переплетень.

Монтаж розводки

Рекомендується виконувати всю розводку монолітним проводом, єдиним ускладненням буде те, що монолітний провід важче «укласти» в необхідному місці, але зате монолітний провід надійніший. У практиці в більшості розводка електрики в квартирі робиться багатожильним проводом, він набагато дешевший монолітного, та його легше «укласти». Параметри для проводу залишаються в принципі ті ж що і для монолітного дроти.

Починається монтаж з того що розмічається висота і розташування розеток і вимикачів, освітлення, у відповідності з початковим планом на розгортці. Наступний етап це розмітка розподільних коробок, точно вертикально над розетками та вимикачами, після чого свердлити отвори для коробок і розеток. Для того щоб в результаті коробки виглядали пристойніше їх варто робити на одній висоті, після чого прорізаються «борозни» для проводу.

Канавка для дроту

Канавки в які укладаються дроти

Коли всі підготовчі роботи будуть виконані, можна приступати до розкладки та розводці дротів. Провід прикріплювати до стіни можна різними способами, кращий спосіб це кріплення дротів притискними пластинами на дюбеля швидкого монтажу (забивні грибоподібні). Розкладаючи дроти в міру просування проводки по кімнаті краще відразу з’єднувати дроти, і перевіряти правильність підключення, в разі помилки легше буде виправити.

Остаточний монтаж

Після того як дроти будуть змонтовані і перевірені, можна буде продовжувати ремонт, штукатурити стіни та інше. Після закінчення всіх ремонтних робіт настане етап кінцевої установки розеток і вимикачів, освітлювальних приладів.

Остаточний монтаж проводки

При остаточному монтажі треба бути уважним

Установка розеток це досить нудний процес, і єдине що радує це те, що кінець ремонту близький. Полегшує роботу при установці настінного освітлення те що всі дроти йдуть точно вертикально, і ймовірність того що потрапиш у свій власний провід не велика.

Висновок!

Після встановлення всіх розеток та інших дрібниць, можна вважати, що монтаж електрики в квартирі закінчено, і, по суті, весь ремонт закінчено. Схема електрики в квартирі ще може пригодитися, тому її краще зберегти до наступного ремонту.

(Visited 9,196 times, 1 visits today)