Кондиціонер – це прилад, створений для підтримки певної температури повітря в закритому просторі, кімнаті або зоні. У його склад входить електрична система охолодження, призначена для охолодження повітря. Він може мати кошти для нагріву, циркуляції, очищення і зволоження повітря.
Перед описом механізму вибору кондиціонера необхідно ознайомитися з теорією, що ми зараз і будемо робити.
Термін «кондиціонер» походить від англійських слів air condition – стан повітря, якщо більш дослівно, то condition – умова, а conditioner – відновник. З огляду на функціональні особливості кондиціонера і термінологічне освіту його назви, можна визначити цей термін наступним чином:
Кондиціонер – це пристрій, що забезпечує оптимальні мікрокліматичні умови в будь-якому приміщенні.
Кондиціонери класифікуються за видами:
- Промислові – для величезних приміщень і для комплексного кондиціонування будівель і котеджів.
- Прецизійні – для приміщень, в яких немає постійного перебування людей (серверні, електронне обладнання).
- Холодильні агрегати – для охолодження електронної начинки виробничих верстатів та іншого промислового обладнання.
- Напівпромислові – для великих приміщень і котеджів (актові зали, офіси).
- Побутові – для квартир, офісів і котеджів.
Типи кондиціонерів побутового призначення:
- Моноблоки (віконні і мобільні).
- Спліт-системи (окремий зовнішній і внутрішній блоки).
- Мультиспліт-системи (кілька внутрішніх блоків, що мають індивідуальний фреонопроводов і один зовнішній блок).
- Міні-мультизональні (кілька внутрішніх блоків, загальний фреонопроводов і один зовнішній блок).
Моноблоки – прості в установці, відносно дешеві і надійні в експлуатації, але мають ряд недоліків: високий шум, додатковий повітропровід (мобільний) і трудомісткість обслуговування.
Спліт-системи – мають знижений шум, більш ефективне охолодження, цікавий дизайн, але складні при монтажі. Внутрішні блоки спліт-систем мають кілька різновидів з установкою на стіні, на стелі, на підлозі, внизу на стіні і вбудовування в вентиляційні системи.
Мультиспліт-системи – ідеально підходять для приміщень з обмеженими можливостями розміщення зовнішнього блоку на фасаді будівлі (немає необхідності розміщувати кілька зовнішніх блоків на фасаді будівель). Недоліки – дорожчі і більш витратний монтаж.
Міні-мультизональні системи кондиціонування – хоча і відносяться до категорії промислових кондиціонерів, але виправдовують себе при створенні мікроклімату в індивідуальних будинках з декількома поверхами і безліччю кімнат. А також в багатоповерхових будинках або будинках, в яких заборонено встановлювати зовнішні блоки на фасаді будівель (зовнішній блок можна розмістити на даху або на землі).
Різновиди внутрішніх блоків кондиціонерів спліт-системи:
- настінний – для всіх типів приміщень;
- касетний – для приміщень, що мають стелю з висотою від 3-х метрів;
- канальний – для всіх типів приміщень, є можливість припливу свіжого повітря;
- стельовий – для великих приміщень з високими стелями;
- підлоговий – встановлюється внизу під стіною, буває у вигляді перегородки посередині приміщення, а також приховані (зашиваються панелями або гіпсокартоном);
- колонний – для великих приміщень, в яких утруднена установка перерахованих вище типів внутрішніх блоків.
Основні функції сучасних кондиціонерів:
- охолодження;
- обігрів;
- осушення повітря (видалення вологи);
- зволоження повітря;
- очищення повітря від забруднення (груба і глибока);
- іонізація;
- приплив свіжого повітря;
- автоматичне керування потоком повітря;
- інвертор (забезпечує економність, безшумність і довговічність).
Не всі кондиціонери можуть володіти цими функціями. Кожна компанія-виробник має в своєму асортименті кондиціонери з різним набором функцій, проте все кондиціонери мають функцію охолодження і фільтрації повітря.
Важливі характеристики кондиціонерів:
- безшумність,
- економічність,
- довговічність,
- зручність використання,
- нешкідливість.
Купуючи кондиціонер для охолодження повітря в своєму приміщенні, Ви купуєте прилад, який володіє як корисними характеристиками, так і не дуже. Деякі кондиціонери, які стосуються, в основному, до категорії дешевих, мають підвищений рівень шуму, як зовнішнього, так і внутрішнього блоків, виготовлені з екологічно нечистого пластика, мають малий термін експлуатації (для порівняння: середній гарантований виробниками термін експлуатації якісних кондиціонерів від 7 до 10 років). Такі кондиціонери мають низьку вартість, але і відповідно – низька якість.
Купуючи кондиціонер, разом з його основними функціями, Ви купуєте і його побічні явища, відповідно необхідно вибирати такий прилад, який буде відповідати всім Вашим вимогам і не створить Вам дискомфортних умов, нехай і не зовсім помітних, але так дратують. Погодьтеся, якщо кондиціонер охолоджує Ваш будинок, але при цьому дуже шумить, видає неприємні запахи, витрачає багато електроенергії і часто виходить з ладу. Так він Вам корисний, як хотілося б?