Як вибрати вид і спосіб прокладки проводки

         

Основними критеріями для вибору виду і способу прокладки електропроводки є:

    • безпека,
    • надійність,
    • довговічність,
    • гігієнічність,
    • естетика.

Дроти для електропроводки вибираються в залежності від умов їх експлуатації.

Види і способи прокладки проводки в домі

Види і способи прокладки проводки в домі

Слід враховувати, що умови експлуатації включають в себе не
тільки навантаження (кількість споживачів електроенергії і споживану
ними потужність), але і характеристики приміщення, в якому прокладається
електропроводка.

Якщо приміщення сухе (відносна вологість не перевищує 60 %) та опалювалюється (наприклад, житлова кімната, підсобне приміщення), то в ньому дозволені всі види проводок і вибір між відкритою або закритою проводкою робиться в основному виходячи з критеріїв гігієнічності та естетики. Якщо приміщення сухе, але неопалюване або вологе (відносна вологість 60-75 %, волога виділяється не постійно, а тимчасово і в невеликих кількостях), то дозволена прихована проводка в ізоляційних трубках.

Подібним чином виконується проводка на кухнях, на сходових клітках, у неопалюваних складських приміщеннях і т. д. Якщо ж приміщення запорошене і пил може осідати на проводах, проникати всередину приладів, то дозволяється прокладка відкритої проводки ізольованими проводами в ізоляційних трубках з тонкою металевою оболонкою. У подібному приміщенні проводка може бути виконана відкритим і прихованим способом, ізольованими проводами у сталевих трубах або кабелем.

Види кабелів для проводки в домі і квартирі

Види кабелів для проводки в домі і квартирі

Сирі (відносна вологість повітря перевищує 75 %) і особливо сирі (відносна вологість повітря до 100 %) приміщення в квартирі — це ванна кімната і туалет. В котеджі або на дачі таких приміщень набагато більше: крім ванної кімнати і туалету, це льох, який призначений для тривалого зберігання овочів, а ще — теплиці, парники, сараї, неопалювані тимчасові приміщення, зовнішні установки під навісом і ін. В таких приміщеннях проводка може бути як відкритою, так і прихованою, виконана ізольованими захищеними або незахищеними проводами в трубах, а також кабелем.

У заміських будинках можуть бути приміщення з хімічно активним середовищем: приміщення, що служать для зберігання добрив та отрутохімікатів, а також приміщення, призначені для утримання тварин. У цьому випадку проводка може бути виконана як відкритим, так і прихованим способом ізольованими захищеними або незахищеними проводами в трубах, а також кабелем.

Якщо ж приміщення пожежонебезпечне (у міських квартирах таких приміщень не буває, а ось в котеджі або на дачі цілком може бути: гараж, майстерня тощо), то проводка повинна бути виконана відкритим способом ізольованими проводами на ізоляторах або в трубах. Якщо проводка виконується прихованим способом — то ізольованими проводами в сталевих трубах або кабелем. У вибухонебезпечному приміщенні (до такого можна віднести гараж, де зберігається паливо) будь-яка проводка, як відкрита, так і прихована, повинна бути виконана тільки ізольованими проводами в сталевих трубах. 

Як прокласти приховану електропроводку

Як прокласти приховану електропроводку

У житлових приміщеннях особлива увага надається гігієнічності та естетиці проводки, адже мова йде про дизайн приміщення. Для допоміжних (наприклад, сарай, підвал, погріб, горище) і виробничих (майстерня, гараж) приміщень на першому місці стоять безпека, надійність і довговічність, а естетика найчастіше взагалі не приймається в розрахунок або приймається чисто умовно. Тому найчастіше в допоміжних і виробничих приміщеннях використовується відкритий спосіб прокладки електропроводки: дроти і кабелі прокладаються на тросах, роликах, ізоляторах прямо по поверхні стін і стель або в сталевих тонкостінних, вініпластових і т. п. трубах, коробах і на лотках.

Дотримуйтесь безпеки при роботі з проводкою

Дотримуйтесь безпеки при роботі з проводкою

У житлових приміщеннях часто використовується прихована електропроводка (тільки в сільській місцевості ще де-не-де застосовують у будинках відкритий спосіб прокладки). Безпека електропроводки забезпечується не тільки способом прокладки, але в першу чергу — підбором проводів і кабелів, їх марки та площі перерізу струмопровідних жил. Для дотримання безпеки електропроводки повинна бути достатня механічна міцність і необхідний рівень напруги електроенергії, а робочий струм не повинен перегрівати дроти.

(Visited 734 times, 1 visits today)