Як зробити правильне заземлення

         

Про заземлення ми знаємо ще зі школи. Але чи добре ми розуміємо, як зробити заземлення в квартирі? Перед тим, як розібрати цей процес детальніше, давайте розглянемо сам термін більш уважно.

Стрижень заземлення

Установка заземлюючого стрижня

Заземлення – це з’єднання заземлювального пристрою з електричною мережею. Воно являє собою заземлюючі дроти, які з’єднані з заземлювальною точкою і провідником, який знаходиться в землі. У цьому випадку провідник виступає в ролі заземлювального пристрою і зазвичай являє собою мідний або сталевий стрижень. Буває, використовують більш складні конструкції.

Ступінь заземлення залежить від величини опору струму.

Поліпшити заземлення можливо, додавши електродів в загальну схему заземлення або закопавши їх глибше в землю

Тому чим складніший пристрій заземлення і глибше він знаходиться, тим заземлення буде краще. Варто сказати про те, що рекомендовані деякими “фахівцями” способи із застосуванням водопровідних мереж не годяться до довготривалого використання.

Використовувати в якості елементів заземлення, водопровідні труби, можна тільки тимчасово

Перевіривши перед цим, чи не проржавіли труби або чи не застосовувалася при їх виготовленні пластмасові елементи?

Секрети виконання заземлення в квартирі

Сучасну квартиру прямо нагромаджують електронною технікою під зав’язку. Тому багато власників квартир вирішують питання, як зробити заземлення в квартирі самостійно, щоб уберегти телевізори, комп’ютери та іншу техніку від пошкодження. Адже правильно влаштоване заземлення здатне забезпечити безпеку при поводженні з приладами і їх тривале використання.

Щоб зробити заземлення в квартирі своїми руками господар квартири, буває застосовує неординарні рішення. Наприклад, багатьом відомий спосіб, коли комп’ютер з’єднують з трубою опалення. Так робити, звичайно, можна, але належного ефекту від цього ви не отримаєте. Тепер давайте розглянемо тему докладніше.

Для заземлення електроприладів у квартирі вам знадобиться:

 • кілька метрів багатожильного дроту відповідного перерізу;
 • достатню кількість шурупів і шайб;
 • кілька металевих стрижнів (можна використовувати лом);
 • розрахувати економічно обгрунтований маршрут проходження заземлення;
 • відповідні інструменти (викрутка, плоскогубці, дриль, набір свердел);
 • металевий стрижень перерізом 50 мм².

Перше, що необхідно зробити – це замінити двухпровідну електричну систему на трьох дротову. Для цього міняємо всі електричні розетки з двома контактами на три контакти.

Розетка з трьома контактами

Розетка з трьома контактами

Перед підключенням розетки визначитеся з нульовим проводом

Коли ви заново міняєте електропроводи в квартирі, тоді є сенс прокласти три дроти. З них два, при цьому, будуть нульовими.

З’єднують їх у такому порядку: один провід на електроживлення, а другий буде заземлюючим проводом. Після того як ви проклали дроти, необхідно зачистити ізоляцію на кінцях дроти, оголивши його. Потім, розділивши ізоляція на дві половинки і вставивши між ними шуруп з шайбою, закріплюємо дроти в місцях кріплення їх до щитка.

Зазвичай місце для заземлення позначається відповідним знаком:

Знак заземлення

Знак заземлення

Можливо ще позначення у вигляді напису Ground або GND, що означає землю. Якщо для заземлення приладу на ньому ніяких позначень не видно, то для цього підійде металева підставка електроприладу. Тобто слова “мінус”, “земля”, “маса”, “корпус” однозначні за значенням.

Схема заземлення в квартирі в основному здійснюється для підключення побутових приладів, таких як пральна машина, електрична піч. Адже для них обов’язково необхідно таке підключення. По-друге, необхідно влаштувати заземлюючий контур або на худий кінець вбити в землю штир.

Як робиться заземлюючий контур

Часто переглядаючи інформацію на просторах Інтернету, деякі власники квартир приходять до висновків, що заземлення необхідно тільки для приміщень з підвищеною вологістю повітря. Ця думка помилкова, оскільки можуть виникнути короткі замикання електричної проводки, а також накопичуватися статична електрика. Тому кожен господар, особливо той що тільки но заселився, повинен замислюватися про безпеку електричних систем у себе в квартирі.

Щоб самому зробити установку заземлюючого елемента, зовсім не обов’язково бути фізиком або електриком. Для цього всього лише необхідно закопати в землю електроди, з’єднані між собою смужками металу.

Пристрій заземлюючого трикутника

Пристрій заземлюючого трикутника

Щоб створити заземлення – закопують у грунт від трьох (або більше) електродів.

Можна використовувати і лом, в якому спочатку роблять отвір і нарізають різьблення під болт, для з’єднання з металевою смугою.

Всю роботу по створенню заземлення можна розділити на наступні етапи:

 • викопування ям для електродів;
 • забивання їх на максимально можливу глибину;
 • пророблення канавки між штирями;
 • розташування електродів у формі трикутника або в одну лінію;
 • з’єднання електродів проводами або сталевою смугою.

Смугу вибирають розтину не менше 50 мм², з’єднуючи її зварювальними швами, створюючи цим надійний замкнутий контур.

Перед тим, як робити заземлення в квартирі необхідно в неї вивести заземлюючий контур. Для цього ви можете застосувати провід перетину 50 мм² або смужку з металу, якою з’єднували електроди.

Коли проводка вже увійшла в квартиру, далі її з’єднують мідним кабелем, з перетином, що збігається з живильним провідником. Проводять це, за допомогою болтового з’єднання.

Елемент заземлення

Болтове з’єднання – основний елемент заземлення

Висновок!

Звичайно, тепер ви знаєте, як підключити заземлення в квартирі. Адже такі електричні роботи можуть виконуватися кожним, хто мало-мальськи вміє тримати інструмент в руках, але при цьому необхідно постійно стежити за кожною операцією уважно. А ви як робили заземлення в своїй квартирі? Поділіться з нами вашим досвідом, для нас це дуже важливо!

(Visited 1,999 times, 1 visits today)