Зовнішній вигляд стелі часто визначається оформленням його пристінних зон. Наприклад, добре виглядає стеля, прикрашена по периметру виступаючим над його поверхнею бордюром з вбудованими в нього світильниками. Приміщення в старих будинках нерідко виглядають більш затишними, ніж в будинках сучасної забудови. Цим вони у великій мірі зобов’язані традиційному стельового декору – об’ємним карнизам, ліпним розеткам для люстр в центрі стелі та іншим прикрасам.
Однак не менш ефектною можна зробити стелю, використовуючи сучасні технології. Наприклад, класичну ліпнину по периметру стелі не складно замінити простими крайовими елементами, що утворюють обрамлення у вигляді бордюру або об’ємної рамки.
Для її виготовлення можна використовувати каркас з дерев’яних рейок і гіпсокартон. Заниженим частинам в даному випадку були надані прямі строгі лінії, що диктувалось дизайнерським завданням. Гіпсокартон при використанні металевих профілів дозволяє змонтувати елементи багаторівневих стель різних, в тому числі і округлих обрисів.
У стельові бордюри зазвичай вбудовують світильники, кількість і потужність яких на кожній зі сторін рамки залежить від бажаного ефекту на тій чи іншій стіні. Тут для підсвічування стін використані світильники, що кидають на стіни конуси світла і надають їм індивідуальний характер. Вбудовувати в бордюри світильники слід на невеликій відстані від стін – ширина бордюрів це дозволяє. Бордюри роблять широкими ще і для того, щоб вони були пропорційними до великої площі стелі. Вузькі бордюри порушували б гармонію інтер’єру.
Змонтувати обрамлення стелі – порівняно просто. Для цього будуть потрібні тільки рейки для обрешітки, листи гіпсокартону і шурупи. Ширина і товщина бордюрів залежить від особистого вибору. У всякому разі, їх товщина повинна дозволяти вбудувати в них світильники.
Рейки обрешітки розташовують з кроком, приблизно рівним 35-кратної товщині листів обшивки. Наприклад, при товщині гіпсокартону в 1 см відстань між рейками має становити 35 см. Важливо також залишити зазори між окремими листами обшивки, які потім заповнюють спеціальною шпаклівкою.
Стіни між листами обшивки, а також між обшивкою і карнизами шпатлюют двічі. Коли перший шар шпаклівки осяде (що не виключено при широких і глибоких швах) і висохне, шви шпатлюют ще раз.
Стелю і рамку фарбують білою напівматовою фарбою, попередньо відшліфувавши заповнені шпаклівкою стики.
- Рейкове решетування на різних ділянках має різну ширину. Там, де будуть стояти шафи, бордюр роблять ширше. Це дозволить змістити світильники для освітлення фасадів меблів.
- При погляді здалеку різниця в ширині обрешітки не настільки помітна. Решетування складається з двох шарів – базових і несучих рейок.
- Листи обшивки кріплять до обрешітки з невеликим обвісом за межі рейок. Подальша робота буде простішою, якщо цей обвис зробити рівним товщині листа гіпсокартону.
- Вирізані з гіпсокартону смуги для карнизу легко поєднати врівень з краями обшивки. Смуги кріплять шурупами. Всі шви зашпаровують шпаклівкою.
- Куточок втоплюють в шар шпаклівки, а надлишки знімають шпателем, після чого шар розрівнюють.
- Отвори під світильники в гіпсокартоні свердлять спеціальними круговими пилами.
- При шпатлюванні ребер бордюру зазвичай використовують металеві перфоровані куточки, які надають ребрам потрібну чіткість і міцність.
- Після шпатлювання стелю і бордюр фарбують в білий колір.
- Підключення світильників. Над шафами отвори під світильники повинні бути трохи висунуті вперед.
- Бордюрную рамку можна влаштувати не тільки по периметру стелі, але і на окремій його ділянці – наприклад, над ліжком. В цьому випадку рамку можна обробити під колір каркаса ліжка.
- При використанні для виготовлення каркаса металевих профілів деяким елементам стелі можна надати овальну форму.