Будівництво ставка на ділянці своїми руками

         

Природні водойми, наявні на присадибній ділянці, роблять його більш привабливим і захоплюючим. Але такі водні об’єкти є далеко не у кожного домовласника. Якщо на присадибній ділянці відсутня водойма, то його можна створити своїми руками.
Якщо жодна з пропозицій штучних водойм не влаштовує або є бажання облаштувати складний по конфігурації ставок, то доведеться запастися необхідними матеріалами та підготувати себе до того, що часу і коштів на таке будівництво піде досить багато.

З чого почати будівництво ставка

Насамперед проводять всі необхідні інженерно-геологічні роботи, які дозволять визначити рівень залягання ґрунтових вод і тип ґрунтів на ділянці. Якщо підземні води знаходяться на відстані менше 2 м від поверхні грунту, то навколо водойми роблять дренаж. Для цього на дно ставка ставлять дрени, які забезпечать безперешкодний вихід надлишків води.
Створення водойми на ділянці завжди починають з розмітки контурів. При бажанні отримати нестандартний за формою ставок «намалювати» лінії допоможе звичайна мотузка. Якщо ж планується створювати квадратний або прямокутний водойму, то по його кутах забивають кілки, після чого між ними протягають нитку або мотузку.
Усередині контуру викопують певної глибини котлован з пологими схилами.

Ставок на ділянці

Ставок на ділянці робить його дуже привабливим

Матеріали для ставка

Для підтримки стабільного рівня води і запобігання її помутніння стінки ями покривають шаром гідроізоляції. В якості останньої можна використовувати, наприклад, поліетиленову або гумову плівку. Додатково можна придбати спеціальний матеріал, що забезпечує захист плівки від розривів при її контактуванні з камінням і корінням дерев.

Коли будуть повністю виритий котлован і прибрані всі корені і великі камені, спочатку вирівнюють, а потім ущільнюють дно і стінки ями. Останні при цьому роблять пологими.
Дно котловану покривають піщаним шаром товщиною близько 15 см, після чого укладають спочатку підкладку, а потім плівку. Плівку настилають так, щоб вона на 30-50 см виходила за межі водоймища.
Плівку на дні котловану притискають камінням, а що утворилися на ній складки ретельно розправляють. Її краї акуратно розкладають, щоб виключити появу вигинів.
Для водойми на ділянці підбирають таку за розмірами плівку, щоб вона могла цілим шматком покрити зсередини всю водойму. Якщо матеріалу не вистачає, то його укладають внахлест.
Поліетиленову плівку в місцях з’єднань скріплюють клеєм, а гумову – зварюванням. Зварювання виконують або безпосередньо на місці будівництва, або на фірмі при замовленні матеріалу.

Перше наповнення ставка водою

Коли буде повністю облаштований котлован, його можна потроху наповнювати водою. Плівка при цьому буде розтягуватися і, таким чином, щільно прилягати до стінок і дну водойми.
Заповнивши ставок водою, виступаючі ділянки плівки обрізають уздовж всього периметра об’єкта. При цьому залишають запас в межах 25-30 см, після чого матеріал в декількох місцях закріплюють шпильками. Видимі ділянки плівки можна прикрити якимось сипучим матеріалом, наприклад, гравієм, галькою або грунтом.
Більш трудомістким і, відповідно, більш дорогим буде водойма із залізобетонною чашею. Таку чашу зазвичай використовують при створенні правильних за формою і великих за розміром ставків.
Спочатку стінки і дно котловану покривають толем, який буде виступати в якості шару гідроізоляції. Краї матеріалу загинають, після чого притискають камінням.

Забезпечення герметичності

Толь на дні котловану засипають спочатку шаром щебеню, після чого шаром піску. Поверх піску розливають бетонний розчин і, не давши йому затвердіти, занурюють в нього металеву арматуру. На шар ще рідкої суміші укладають наступний шар розчину.
Щоб запобігти протікання водойми, його стінки і дно повинні мати однакову товщину. Заливку конструкції бетонним розчином проводять безперервно до завершення будівництва, що дозволить отримати монолітна споруда без швів.
Якщо на ділянці переважає глинистий грунт, то чашу можна створити з нього. Тут потрібно враховувати, що трамбування глини досить трудомістка і затратна по часу. Коріння дерев можуть руйнувати грунт, що також важливо.
Щоб отримати чашу з глини, останню розминають з водою, поки не сформується тістоподібна маса. При ідеальної консистенції суміш не повинна прилипати до лопати.
Приготованим складом шаром товщиною близько 20 см обкладають дно попередньо виритого котловану, після чого його трамбують. Коли висохне цей шар, укладають ще два таких шару. З огляду на усадку кожного шару приблизно на 5 см, загальна товщина глиняній чаші вийде в межах 40-50 см.
Аналогічні процедури проводять зі стінками котловану. Дно додатково засипають щебенем або піском у вигляді шару завтовшки 6-7 см.
Якщо глина на ділянці відсутня, а плівку не виходить придбати, то в якості ізоляції можна використовувати толь або руберойд. Дно котловану покривають бітумом, після чого в поперечному напрямку укладають шар того чи іншого матеріалу. Виступаючі за межі водоймища ділянки ізоляції загинають, після чого обрізають.
Створення бетонного ставка на ділянці зазвичай супроводжується утворенням великої кількості будівельного сміття. Організувавши його вивезення, можна буде отримати привабливий сад з захоплюючим за красою водоймою.

(Visited 934 times, 1 visits today)