Прилад для вимірювання параметрів навколишнього середовища – вологомір (гігрометр)

         

Гігрометр – це пристрій для вимірювання кількості вологи в різних матеріалах, таких як дерево, бетон, штукатурка, цегла, підлога.

Вимірювання вологості в деревині

Перед розробкою і продажем цифрових гігрометрів вміст води в деревині вимірювали в печі. Дерево клали в спеціальну піч, в якій його повільно сушили. Працівники вимірювали вагу зразка до і після вилучення. Отриману різницю у вазі використовували для розрахунку вологості, наявної в деревині. Після того, як вага дерев’яного зразка переставав змінюватися, процес вважали завершеним. Цей метод, при правильному виконанні, дає точні результати, але є очевидні недоліки, починаючи з того, що у вас повинна бути спеціальна піч, і що зразок деревини стає непридатним для використання, і в результаті отримуємо трудомісткий процес.

Сучасний спосіб вимірювання вологості деревини – це за допомогою гігрометра. Існує вісім типів гігрометром, але найбільш використовувані:

  • Голчатий (зі штирями);
  • Безконтактний;
  • Гігрометр-термометр (з виносним датчиком).

В голчатому гігрометрі використовуються електроди, які м’яко проникають в поверхню дерева і вимірюють електричний опір. Оскільки вода проводить електрику, а суха деревина – немає, існує прямий зв’язок між вологістю в деревині і виробленим струмом. Більш суха деревина має більшу стійкість, ніж більш волога деревина.

Безконтактні гігрометри не проникають в деревину і визначають ступінь вологості за допомогою датчика, який сканує деревину. Сканування проводиться на більшій площі, ніж у голчастих гігрометрів, тому вимір більш надійно.

Результат виражається у відсотках відносної вологості. Чим вище показник відносної вологості, тим вище вологість.

Вимірювання вологості в ґрунті

Цифровий гігрометр використовується для вимірювання будівельного матеріалу і грунту. Вологість грунту може бути виміряна, враховуючи, що отримані значення будуть значно відрізнятися в залежності від того, вимірюється чи грунт на поверхні або глибше. На перший погляд, значення будуть нижче. Також будуть відмінності від типу грунту. Залежно від того, чи є вона вільної або ущільненої.

Гігрометр для сипучих матеріалів

Для сипучих матеріалів використовуються високочастотний гигрометр з зовнішнім зондом і кабелем, який вставляється в матеріал, вологість якого буде вимірюватися: пісок, вугільний пил, порошкоподібні хімічні матеріали. Він найчастіше використовується в сільському господарстві, хімічній промисловості та виробництві різних сипучих матеріалів.

Існують також вимірювачі вологості повітря, які використовуються для вимірювання вологості в теплицях, інкубаторах, в деяких промислових процесах, таких як виробництво фарб, фотолітографія і в повсякденному житті, в маленьких настільних метеостанціях. За принципом дії ці гігрометри можуть бути:

  •  Ємнісні (з датчиком місткості – в разі вологи конденсатор змінює свою ємність);
  • Резистивні (вимірює зміна опору при зміні вологості в резистивном матеріалі);
  • Теплові (вимір теплопровідності при зміні вологості);
  • Гравіметричні (вимірює вагу повітря при зміні вологості).

Гігрометри, як і вимірювальні прилади, не дуже точні. Їх похибка може варіюватися від 2-3% до 7-9%, залежно від матеріалу і температури навколишнього середовища.

(Visited 394 times, 1 visits today)