Септик своїми руками для заміського будинку

         

Навіщо потрібен септик

Септик один з видів каналізації заміського будинку. Для початку нагадаю, що септик це очисне спорудження для очищення всіх каналізаційних вод дому та випуску очищеної води в грунт або використання її для технічних цілей на ділянці (полив і т.п.)

«Варварська» альтернатива септика це злив нечистот від каналізації туалету, душа, кухні в грунт. Така каналізація рано чи пізно потрапить в грунтові води і зіпсує вам або вашим сусідам джерело водопостачання будинку.

Навіщо потрібен септик для заміського будинку

Як працює септик

Щоб не забруднювати навколишнє середовище власної ділянки, потрібно встановити септик. Всі каналізаційні води, а також дренажні води фундаменту, зливаються в перший бак септика. Він герметично закритий і всередині нього спеціальні бактерії (анаеробні) переробляють стічні води. В результаті переробки нечистоти переробляються в мул, який осідає на дно, і воду, яка цілком чиста для технічних потреб. Але очищення ще не достатня. У другому, відкритому баку, відбувається друга очищення води. Тут «живуть» аеробні бактерії, які вдруге очищають воду і вже зовсім чисту воду зливають в грунт або третю ємність, звідки Ви зможете вживати для технічних потреб на ділянці і в будинку.

Постає питання, чи можна зробити септик своїми руками?

Як зробити септик своїми руками

Як ви вже зрозуміли, септик працює, як великий фільтр. Для сім’ї з 3 — 4 чоловік, потрібен септик з можливістю фільтрації 1 куб. метра води на добу. Для самостійного будівництва септика потрібно зробити мінімум дві ємності повідомляють між собою. Третя ємність для зберігання очищеної води робиться рідко, тому про неї згадувати не будемо. Але зрозумівши загальний принцип будівництва септика, ви завжди зможете самостійно прибудувати до нього третю ємність для очищеної води.

Залежно від матеріалу, з якого будуть робитися ємності, септики розділяться на:

 • Септик з бетонних кілець;
 • Септик з цегли та бетону;
 • Септик з пластикових європейських ємностей.
 • Почнемо з септика з бетонних кілець.
 • Септик з бетонних кілець

Кілька правил, які потрібно знати при будівництві септика своїми руками

Ухил каналізаційної труби до септика повинен бути 2 см на 1 погонний метр труби; Каналізаційна труба септика повинна прокладатися нижче промерзання землі.

Як наслідок цих правил, ємності септика доведеться закопати в землю на глибину 1200-1500 мм. (Для Європейської частини країн колишнього соціалістичного табору).
Бетонні кільця виріб важке і для їх монтажу потрібен автокран. Взагалі, встановлення бетонних кілець для септика, нічим не відрізняється від бетонного колодка. Про колодязі Я писав окрему статтю: Колодязь із залізобетонних кілець. У ній я описував техніку влаштування колодязя без автокрана.

З бетонних кілець можна зробити дві ємності (2 кільця для відстійника, одне кільце для фільтрації) або три ємності (відстійник, аеробний фільтр, колодязь зі щебенем для останньої фільтрації).
Дно встановлених кілець потрібно бетонувати. Уникнути бетонування дозволяють кільця з дном. Стики кілець потрібно цементувати і обмазувати смолою або глиною.

Примітка: Якщо ви не плануєте використовувати очищену воду, то останню фільтраційну ємність бетонувати не потрібно. Її дно вистилається піском і щебенем та очищена вода природним чином йде в землю.

З’єднання очисних ємностей

Для з’єднання очисних ємностей (переливів) використовують каналізаційні труби і фасонні частини до них. З’єднання труб і кілець герметизуються. Взагалі, герметизації стиків в очисній споруді потрібно приділити підвищену увагу. Для герметизації використовується цементний розчин, бітумна мастика (зовні), глина (зовні).

Робляться переливи Н або П. — подібними. Така конфігурація потрібна для забору найбільш чистої води і відсічення плаваючих суспензій.

Септик з бетону або цегли

Повторимося ще раз, очисна споруда на ділянці це дві або три ємності, з’єднані між собою. Каналізаційні води самопливом рухаються від ємності, до ємності проходячи природні фільтри з піску і бетону. Поминаючи це, можна збагнути, що ємності можна зробити з будь-якого будівельного матеріалу, що не боїться води. Підійдуть бетон або цегла.

Септик з бетону або цегли робиться так:

 • Риється котлован;
 • Робиться армований фундамент септика товщиною 20-25 см;
 • Будуються цегельні або бетонні ємності. Дві або три;
 • Усередині ємностей робиться гідроізоляція;
 • Самі ємності з’єднуються переливами;
 • По готовності грунт засипається назад.
 • Септик готовий.

Септик з еврокуба

Еврокуб це велика пластикова ємність. Ємності зовні армуються для посилення стінок, потім закопуються в землю і після з’єднання переливів септик готовий до експлуатації.

Останні зауваження

При великому обсязі каналізаційних вод, для виведення очищеної води роблять дренажну систему. Це кілька дренажних труб (зазвичай три), виведених з колодязя на дренажний полі. У трубах свердлити дірки, через які вода виходить в грунт. Для дренажної системи використовують стандартні пластикові каналізаційні труби. Їх закопують в землю на 500 мм.

(Visited 1 590 times, 1 visits today)