Що таке плоскі і скатні дахи

         

Завершуючи загальнобудівельні роботи, залишається останній елемент — дах. Їх різноманітність може здивувати навіть досвідченого покрівельника. Від даху часто потрібно не тільки надійність і міцність, але і естетична функція. Дах може дати уявлення про господаря будинку, його вподобання, фінансові можливості. Простір під дахом — мансарда — може бути відведена під поверх для житла або під горище.

Класифікуються дахи за формою на плоскі і скатні. У свою чергу другі діляться на односхилі і багатоскатні. Будівельний ринок пропонує великий асортимент матеріалів для зведення дахів. Рекомендуємо відвідати сайт https://roofingelement.com.ua/ для підбору кращих матеріалів для будівництва житла.

Скатні дахи

Дахи, ухил яких більше 5 градусів вважаються скатними. Скати рекомендують направляти під північні вітри або ті, які характерні для регіону, в якій розташована будівля. Міцні і досить жорсткі кроквяні ноги, обрешітки, підкоси, утворюють кроквяні ферми, які створюють потрібний ухил даху.

Якщо дах утеплений, то в ньому обов’язково повинна бути влаштована вентиляція повітря в підпокрівельному просторі. Вентиляція скатної покрівлі необхідна для відводу вологи з теплоізоляції (утеплювача) і дерев’яних конструкцій, а також для уникнення утворення конденсату (так званого «ефекту запотівання» покрівлі) з боку холодного горища.

Що таке плоскі і скатні дахи

Величина ухилу впливає на ефективність водо- і сніговідводу, тому важливо уникнути утворення в структурі даху снігових мішків, в яких сніг затримається і при таненні може створити обмерзання, що негативно вплине на термін експлуатації даху.

Багатоскатні даху бувають різних форм:

  • подвійні;
  • чотирьохскатні (шатрові і вальмові);
  • склепінчасті;
  • конічні;
  • купольні.

Дах, що складається з двох площин, називається двосхилим. Скати можуть бути різної площі, тому і кути нахилу можуть бути різними для кожної площини. Зверху два ската з’єднують за допомогою гребня покрівлі — бруса, покладений на вертикальні стійки, на які впирається кроквяна структура.

Сучасна практика показує, що архітектори віддають перевагу дахам безконькового типу, створюючи на різних висотах верхні точки скатів, а самі скати не завжди бувають цільними і можуть ділитися ще на кілька частин. За допомогою подібних скатів можна створювати різні варіації архітектурних форм будівлі, а дах допоможе не тільки доповнити естетичний зовнішній вигляд, але і вирішити додаткові завдання в експлуатації домівки.

Чотирьохскатні конструкції поділяють на вальмові і шатрові типи дахів. Такі дахи спорудити складніше, але вони мають багато варіацій, наприклад, напіввальмові з фронтоном, ламані, багатощипцеві. Чотирьохскатні даху в місцях перетину площин можуть утворювати кути ззовні і всередину даху над головою. У другому випадку вони утворюють жолоби, які також називають ендова. Ця частина чотирисхилого даху є найважливішою, так як жолоби отримують велике кліматичне навантаження і потрібно їх правильно спроектувати, щоб уникнути подальших збитків.

Плоскі дахи

Повною мірою плоских дахів не існує, так що назва є умовною. Кров цього типу роблять теж з скатів, але кут нахилу по відношенню до горизонтальної лінії будови не перевищує 5 градусів. Цей кут повинен бути достатнім для вдалого водовідведення з даху. Також під покрівлею має бути достатньо місця для природної вентиляції простору під дахом. Якщо необхідно, то розраховують можливість розміщення сходово-ліфтових входів, антен для прийому радіо та телесигналів, світлових ліхтарів для авіаційної безпеки.
При наявності на даху парапету, часто їх захищають додатково, якщо різниця висот максимальної точки даху над головою і парапету менше 80 см. Якщо висота будівлі перевищує 10 м, то до стіни прикріплюють зовнішні сходи.

Архітектуру фасаду плоскі дахи можуть змінити, як і скатні. Для цього використовують парапети, карнизи, архітектурні обломи та інше. Перед проектуванням даху цього типу визначають, наскільки інтенсивно його будуть експлуатувати. Спочатку розраховують найважливіші вимоги до даху:

  • атмосферні навантаження (сніг, дощ, град);
  • теплозахист;
  • гідрозахист.

Якщо потрібно, то враховують також вагу людей і устаткування, яке буде на дахах встановлено.
Площина вальмового чотирьохскатного даху, схожа на трикутник, та за своїм виглядом нагадують піраміду. По суті, такий дах дуже схожий на двосхилий дах, але дві основні трапецієподібні площині сходяться в повному обсязі, і то простір закривають меншими трикутними скатами. Важливо правильно розрахувати співвідношення цих сторін, так як це позначиться на загальному естетичному вигляді будови.

Також є «датські» вальмові дахи, які частіше називають напіввальмовими, через можливість зробити фронтон, а вікно, яке утворюється між самим фронтоном і вальмовими скатами, може забезпечити природне освітлення в підпокрівельному просторі.

Дахи, що складаються з чотирьох площин трикутної форми, які з’єднуються на верхівці, називаються шатровими. Подібний тип даху популярний для невеликих будинків, як альтанка або сарай.
Якщо споруджена будівля круглої форми, то дах може бути купольного або конічного типу. Також часто практикують склепінчасті дахи, їх використовують для перекриття дахів прямокутної форми.

(Visited 399 times, 1 visits today)