Все про світильники для кухні

         

Головних зон на кухні всього дві: робоча і обідня. Можливо і додаткове зонування, якщо господарі засиджуються за книгою або ноутбуком, влаштовують посиденьки з друзями і проводять час біля барної стійки. Правильне освітлення створить не тільки затишок і комфорт в приміщенні, але і зніме напругу в кожній зоні, підвищить якість виконуваних в кухні робіт.

За своїм завданням освітлення буває загальне, панорамне, акцентне і декоративне. Підбирати світильники необхідно, орієнтуючись на ці завдання і зональне розподіл. Погодьтеся, що перебираючи рис або снідаючи при тьмяному світлі єдиною люстри, хочеться все зробити швидше, кинути посуд в мийку і покинути приміщення. Інша справа, якщо над обіднім столом ллється м’яке світло, а в робочій зоні світильники горять яскраво. Така кухня стане улюбленим місцем для проведення вільного часу, тихих бесід і довгих чаювань.

Як вибрати світильники для кухні

При виборі освітлення на кухню необхідно відштовхуватися не тільки від власних побажань, але і від чіткого уявлення функціональних завдань, покладених на кухонні світильники. У цьому допоможе план кухні з усіма робочими зонами, а також наступні правила:

 • Для кухні краще не вибирати кольорові світильники. Освітлення повинне бути в міру яскравим, тому сюди підійдуть білі або прозорі плафони і лампи.
 • У невеликому приміщенні можна обійтися без традиційної центральної люстри під стелею, замінивши її спотами. Якщо все-таки краща люстра, уникайте масивних, помітних моделей. Зупиніть вибір на легкому багатоламповому приладі, який візуально підніме стелю.
 • Над робочими зонами необхідне яскраве спрямоване світло, тому над мийкою, обробним столом і плитою краще продумати систему спотів. У загальній зоні і над обіднім столом доречні джерела розсіяного світла — підвісні світильники.
 • При виборі підвісних світильників враховуйте їх розміри. Світильники не повинні висіти занадто низько над робочими просторами, інакше вони будуть заважати пересуванню по кухні. Оптимальний варіант висоти люстри — близько 1/4 від всієї висоти кухні. Для маленьких приміщень кращий варіант — настінні бра, споти, накладні світильники і світлодіодні лампи, вбудовані в підвісну стелю.
 • Якщо ви не уявляєте собі кухню без затишної люстри, віддайте перевагу світильника з напрямком світла вгору, щоб тіні не відкидалися на робочі простору. Їдальня зона вдало обігрується люстрою, підвішеною не в центрі приміщення, а прямо над обіднім простором.
 • Пофантазуйте над стилістикою столу, стільців і люстри; вона може відрізнятися від робочої зони. Світильники на кухні можна і потрібно комбінувати між собою за кольором, стилем, характером розподілу світла. Для кухні краще вибрати світильники з натуральних матеріалів: кераміка, дерево, метал, скло. Це важливо, оскільки від матеріалу залежить екологічна безпека простору, а світлові прилади на кухні найчастіше експлуатуються частіше, ніж в інших приміщеннях будинку або квартири.

Види світильників для кухні

Виконуючи різні функціональні завдання, освітлювальні прилади мають відмінності в моделях, конфігураціях, формах, способах розміщення. Не всі світильники, використовувані в вітальнях, кабінетах або дитячих кімнатах будуть доречні на кухні.

Як вибрати світильник для кухні

Як вибрати світильник для кухні

Для кухонного простору підійдуть такі прилади:

 • За способом установки варто віддати перевагу стельовим, підвісним і настінним світильникам. Не рекомендується розміщувати на кухні підлогові світильники за типом торшерів — вони будуть заважати вільному пересуванню.
 • Світильники для кухні, що звисають зі стелі — це люстри, абажури, світильники на тросах або рейках. Вони облагородять приміщення, а незвичайний дизайн і конфігурація зроблять кухню запам’ятовується і оригінальною. При бажанні в кухні можна встановити кілька підвісних джерел світла: в робочій зоні, загальною або обідньої. Для гармонійності і балансу форм рекомендується поєднувати великі і маленькі плафони.
 • При низьких стелях підвісні прилади виглядають невигідно, тому тут краще стельові накладні. Їх монтують безпосередньо до поверхні стелі. Точкові споти також доречні при маленьких габаритах приміщення.
 • Якщо на кухні є острів у вигляді комплексу з окремого обробного столу, мийки і плити, вдалими варіантами освітлення для цього будуть модульні світлові прилади з рухомим плафонами або ряд окремих підвісних плафонів. Таке рішення підкреслить актуальність і сучасність приміщення.
 • Трекові світильники в інтер’єрі кухні ідеальні для акцентного освітлення.

Для робочої зони

Ця зона, а конкретно, стільниця з шафами, полицями і холодильником, несе на собі основне функціональне навантаження кухонного приміщення з приготування їжі, тому потребує яскравому освітленні. Звичайний розрахунок яскравості для цього простору становить 40-50 Вт на один квадратний метр.

Тут використовують основне та додаткове світло. В якості основного світла підійде світильник на кухню: люстра або споти, розташовані над робочою зоною. Додаткові акценти розставляють підсвічуванням, вбудованою в шафи над стільницею.

Розташування світильника для кухні з розеткою і вимикачем продумайте заздалегідь. Як підсвічування використовують люмінесцентні, галогенові або світлодіодні лампи, останні з яких найбільш екологічні. Плюс до всього, вони економічні, так як споживають електроенергії на 65% менше, ніж звичайні лампи. Зате люмінесцентні світильники здатні охопити більший простір над стільницею і надати висвітленню різні відтінки: від блакитного до фіолетово-жовтого.

Відпрацьовані люмінесцентні лампи утилізовано особливим способом. Їх не можна викидати в загальний сміття, так як якщо лампа розіб’ється, ртутні пари, наявні всередині, завдадуть шкоди живим організмам.

Якщо стільниця-острів розташована в центрі кухні, над нею краще встановити групу з окремих світильників-підвісок. Відстань між ними в середньому повинно бути не менше 30 см.

Для їдальні зони

Обідня зона не менш важлива, ніж робоча. Основні її функції: зручні умови для прийому їжі, комфортність, створення настрою. Освітлення підбирають в залежності від розташування: в центрі, в кутку, біля вікна або в ніші.

На тип освітлення впливають розміри кухні і обраний стиль самої їдальні зони, яку можна оформити в контрасті з робочою зоною. Над столом, розташованим в центрі, вигідно виглядають стельові підвісні світильники і абажури.

Вибір світильника для обідньої зони

Вибір світильника для обідньої зони

При маленькому просторі і розташуванні столу біля стіни можна обмежитися одним багатолампових світильником над столом або настінними бра. При великих габаритах кухні доречні і масивні люстри, і кілька одиночних світильників з плафонами однакового або різного розміру. Зручна в застосуванні люстра з регульованою висотою.

Світло над столом повинно бути м’яким, не сліпити очі, не викликати роздратування. Одночасно він не повинен бути тьмяним або слабо мерехтливим, щоб не навіювати сонливість і відчуття тривоги.

Над барною стійкою

Наявність в кухні барної стійки не тільки збільшує функціонал приміщення, але надає йому стильності. Тому висвітлення цієї зони повинно виконувати як мінімум два завдання: акцентувати увагу на стильному елементі кухні і створювати атмосферу відпочинку і розслаблення.

Якщо стеля низька краще вибрати точкове освітлення. Світильники-підвіски над барною стійкою в кухні крадуть простір і зроблять його важким, тоді як споти візуально піднімуть стелю.

При високих стелях підвісні і модульні конструкції зроблять барну зону більш повітряної і легкою. Тут актуальні світильники з рухомими плафонами, що дозволяють змінювати кут напрямку світла. Вдале акцентне освітлення можливо з установкою трекових світильників.

Цей вид освітлювальних приладів відноситься до шинної, або профільної, системі освітлення. Кріплення світильників на профілі або шинопроводі забезпечує їх рухливість — можливість регулювання позиції.

Використовувати трекові світильники в кухні потрібно гармонійно, так як їх надлишок може створити ефект технічного приміщення або захаращеного простору.

Над раковиною

Над мийкою на кухні потрібно особливе освітлення, оскільки саме тут накопичується бруд: миється забруднена жирна посуд і продукти, в тому числі риба і м’ясо. Сюди ж зливаються харчові відходи, залишки кави і чаю. Для підтримки чистоти і гігієни на цій ділянці необхідний хороший огляд ступеня забрудненості, щоб негайно проводити прибирання. До мийці у вікна протягом дня забезпечено доступ сонячного світла. Увечері ж зручне освітлення кухні додадуть стельові підвісні або точкові світильники, розташовані прямо над раковиною. Якщо мийка знаходиться в кутку або уздовж стіни, на додаток до стельового тут буде доречно точкове освітлення, вбудоване в навісні шафи. Воно створює пряме світло і хорошу видимість.

Висновок

Незалежно від того, простора ваша кухня або крихітна, ви завжди можете зробити її затишною і функціональною за допомогою правильно обраних джерел світла. Світильники допоможуть умовно зонувати кухонний простір, зробити акценти на потрібних робочих поверхнях, додатково прикрасити приміщення — адже від цього багато в чому залежить наш настрій. Головне — пам’ятати, що джерело світла на кухні — одне з важливих умов комфорту і затишку.

(Visited 910 times, 1 visits today)