Нівелір – геодезичний пристрій, призначений для визначення різниці висот. Використовується при складанні карт місцевості, для прив’язки об’єктів до місцевості в польовий геології, при проектуванні споруд в будівництві. Функції нівеліра полягають у визначенні величини перевищення одного об’єкта над іншим.
Найпростіша конструкція: нівелір, штатив (трегер), циліндричний рівень, висок. В процесі вимірювань також задіяні вертикальні рейки. У кожної рейки дві сторони, чорна і червона, з вимірювальною шкалою. Буква «Е» на шкалі відповідає 50 міліметрів.
Вимірювання різниці висот
- Дві рейки встановлюються в тих точках місцевості, для яких потрібно визначити відносне перевищення.
- Встановити штатив з приладом. Його ставлять або між рейками, або так, щоб рейки розташовувалися одна за одною. Ніжки штатива вдавлюють в грунт для стійкості, головка повинна розташовуватися горизонтально.
- Встановити нівелір, затягнути кріпильний гвинт.
- Перевести бульбашковий рівень в нульове положення регулювальними гвинтами.
- Відрегулювати окуляр зорової труби по своєму зору (так, щоб сітка ниток стала чіткою).
- За допомогою візира навести прилад на рейку. Відрегулювати зображення фокусировочним гвинтом. Точне наведення виконується навідним гвинтом. Бульбашка рівня необхідно утримувати в нульовому положенні.
- Відлік необхідно взяти по чорній стороні рейки: відстань від нуля до середньої горизонтальної нитки.
- Аналогічно беруть відлік для другої рейки.
- Рейки розгортають червоною стороною.
- Беруть відлік для обох рейок ще раз.
- Перевищення рахується двічі:
- різницю між відліками для двох рейок по чорній стороні;
- по червоній.
Два перевищення повинні відрізнятися не більше ніж на 5 міліметрів. Якщо умова дотримана, підсумкова цифра визначається як середнє між ними (скласти і суму поділити навпіл).
Різновиди нівелірів
Оптичні
Класичний вид, найпростіший пристрій. Переваги: простота в експлуатації, низька ціна, висока точність вимірювань на великій відстані від об’єктів. Недоліки: малоефективні на близьких відстанях, необхідне ручне регулювання, в процесі вимірювань задіяно дві людини.
Цифрові
Оснащені електронним модулем для вимірювань. Плюси: вище точність вимірювань, процес автоматизований (помічник не потрібно), можливість цифрової та буквеної маркування вимірюваних об’єктів, можливість зберігання та обробки отриманих результатів. Мінус: дорожче оптичних.
Лазерні
Оптика як така відсутня, показання фіксуються на самих вимірювальних рейках. Дані знімаються в точках перетину проекцій променів, спрямованих перпендикулярно один одному. Живлення приладу автономне, акумулятор або батарейки 2 «А». Відстань від об’єкта від 20 до 100 метрів. Переваги приладу: процес вимірювань цілком автоматизований, висока точність і наочність. Мінуси: висока ціна, зниження точності показань при віддаленості об’єкта понад 100 метрів.
Одним з провідних постачальників на світовий ринок оптичних і лазерних нівелірів є компанія BOSCH. Крім високої точності вимірів для апаратури BOSCH характерні і інші експлуатаційні гідності: функції захисту від пилу і бризок, якісна електроніка, маленька вага, зручність в перенесенні.