Балкон в багатоповерховому будинку – додаткова корисна площа, якої можна знайти застосування в будь-який час року. Для цього необхідно виконати зовнішнє утеплення балкона, що дозволяє фактично створити продовження квартири.
Власники квартир в панельних будинках замислюються про створення теплоізоляції лоджії завдяки численним перевагам такого рішення. До них відноситься:
- розширення корисної площі квартири, що особливо актуально для жителів малосімейок з обмеженим метражем;
- теплоізоляція додатково сприяє зниженню шумового навантаження, позбавляючи господарів від криків, звуків клаксонів і деренчання трамвайних колій;
- підвищується температура в кімнатах зі старими дерев’яними блоками, а також скорочуються тепловтрати через вплив вітру;
- розміщення громіздких речей, на зразок холодильників, шаф і комодів.
Теплий балкон – гарне місце для створення затишного куточка, де ніхто не буде заважати. Його можна перетворити в кабінет, невеликий спортзал, творчу майстерню або студію, не віднімаючи квадратні метри квартири. При бажанні допускається його об’єднання із суміжною кімнатою в єдиний простір, для оформлення якого підійде безліч дизайнерських рішень.
Способи утеплення балкона
Утеплення балкона в панельному будинку можна виконати декількома способами, кожен з яких має переваги та недоліки. Рішення залежить від особливостей утеплених об’єктів, величини виділеного бюджету і необхідних характеристик матеріалу. Основними критеріями вибору способу теплоізоляції виступають:
- висока стійкість до фізичного впливу – більш міцні і щільні матеріали краще витримують оздоблювальний шар;
- коефіцієнт теплопередачі – чим він більший, тим менше буде потрібно утеплювача і ефективніше використовується балконний простір;
- пожежна безпека і екологічність утеплювача;
- гідро- і паропроникність – визначає мікроклімат в квартирі і необхідність застосування додаткової гідроізоляції.
Має значення і складність монтажу утеплювача особливо при самостійній роботі.
Види утеплювачів для балкона
Чим утеплити балкон – популярне питання у власників квартир в Києві та інших українських містах, які готові створити на ньому комфортне середовище, незалежно від пори року. Найбільш затребувана для утеплення фасаду мінеральна вата, пінополіуретан, пінопласт, піноплекс та пенофол і керамзит. Вибір утеплювача необхідно робити з урахуванням переваг і недоліків кожного з цих компонентів, а також функціонального призначення додаткової площі.
Таблиця Переваги і недоліки матеріалів для утеплення балконів
Найменування матеріалу | Переваги | Недоліки |
Мінеральна вата |
|
|
Пінополіуретан |
|
|
Пінопласт (газонаповнений комірчастий утеплювач) |
|
|
Піноплекс (екструдований пінополістирол, що випускається під однойменною торговою маркою) |
|
|
Пінофол (Багатошаровий матеріал, складається з основи у вигляді поліетиленової піни і фольги) |
|
|
Керамзит |
|
|
Найбільш безпечні види матеріалів для утеплення балкона – пінофол і керамзит. Вони не схильні до дії вогню і не будуть виділяти токсини при пожежі. Однак перший володіє не кращими теплоізоляційними показниками, а другий вимагає формування потовщеного шару засипки.
Чим утеплити балкон за доступною вартості – питання не пусте. Найдешевше процедура обійдеться за допомогою мінеральної вати, пінопласту і керамзиту. Ці матеріали бюджетного сегмента перевірені часом, але при їх монтажі потрібно вирішувати проблему головних недоліків. Застосовується до мінеральній ваті і керамзиту – облаштування гідроізоляції, а до пінопласту відповідність вимогам пожежної безпеки і забезпечення паровідведення.
Комфортний мікроклімат в приміщенні (висока температура + оптимальні показники вологості) найкраще забезпечить базальтова вата, яка добре тримає тепло і дозволяє стінам «дихати». Для отримання більшого ефекту утеплення необхідно продумати облаштування гідроізоляції.
Як утеплити балкон самостійно
Самостійне утеплення балкона потрібно починати з підбору матеріалу, з огляду на передбачувані функції додаткової житлоплощі. Ступінь комфорту визначається обраним способом – чим більше буде площа утеплення, тим вище результат. Для максимального ефекту потрібно монтаж теплоізоляції на підлогу, стіни, стелю, що дозволить повністю охопити периметр балкона.
Відповівши на питання чим утеплити балкон, потрібно визначитися з планом робіт та першим пунктом повинна значитися установка енергозберігаючих вікон, так як при капітальному облаштуванні обшивки буде складно повернутися до цієї процедури.
Покроковий алгоритм утеплення:
1. Усунення тріщин, щілин і інших вразливостей. При наявності обшивки з дерева слід переконатися у відсутності гнилі і грибків, які будуть негативно впливати на утеплювач.
2. Облаштування електропроводки і решітки (в разі обшивки вагонкою). При використанні мінеральної вати обов’язково створюється додатковий гідроізоляційний шар за допомогою ізолюючих просочень (наприклад, поліуретанова мастика) або поліетиленом матеріалів.
3. У внутрішній простір обрешітки укладається теплоізоляційний матеріал і фіксується відповідно до його видом.
4. Усунення стиків і щілин між листами утеплювача за допомогою монтажного скотча.
5. Розміщення шару пінофола з метою поліпшення теплоізоляції.
6. Вирівнювання поверхні.
7. Облицювання поверхонь.
При монтажі утеплювача потрібно починати роботу зі стелі, продовжити підлогою і закінчити стінами. З огляду на специфіку утеплюється об’єкта, краще застосовувати більш легкі матеріали і намагатися уникати використовувати важкі монтажні суміші.
Перед утепленням підлоги і стін додатково встановлюється шар гідроізоляції, для чого підійде пенофол, поліетилен або бітумна мастика. Потім виконується монтаж дерев’яного або металевого каркаса, який розміщується на тій же відстані, що ширина аркушів матеріалу. При установці утеплювача потрібно виключити найменші зазори і щілини. Для цього використовується монтажна піна. Поверх матеріалу на стінах додатково облаштовується парізоляціонний шар.
Утеплення зовнішніх стін вимагає використання, як мінімум двох шарів теплоізоляції. На вертикальній поверхні, що примикає до квартири, вистачить одного шару.